| RaulPeNet2003 a întrebat:

Cum este la psiholog?

Răspuns Câştigător
| DiyanAndorea a răspuns:

Daca mergi la psiholog, nu inseamna ca esti,, un caz special,, sau ca esti nebun. Psihologul te ajuta sa lamuresti anumite aspecte ale vietii. Psihologului poti sa ii spui lucruri pe care nu le poti spune parintilor sau prietenilor. Psihologul nu te judeca, ci te ajuta sa te regasesti.
Fiecare psiholog are felul lui de a fi, dar cert este ca toti sunt deschisi si draguti cu tine. Stau pe un scaun, sau pe o canapea in fata ta, cu o foaie sau carnetel in mana pe care noteaza ce zici tu si ce considera ei important. Un psiholog bun te va face sa vrei sa mai vii si a doua si a treia oara la el. Poate sa faca joculete, sa iti puna o melodie, si multe altele. Daca stai sa te gandesti, este o experienta interesanta. Psihologul se ocupa cu probleme minore pe care le intalnesc oamenii. In schimb, daca aceste probleme minore devin unele majore si de ingrijorat, trebuie sa mergi la psihiatru. Ca sa nu ma indepartez prea mult de la subiect...
Nu trebuie sa iti fie rusine ca mergi la un psiholog. Rolul lui este sa te ajute in cel mai subtil mod. Nu stiu daca vrei sa mergi sau daca ai intrebat din curiozitate, dar sper ca te-am ajutat sa iti formezi o parere.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt si ei oameni ca restul laughing.

| samuelrockwer a răspuns:

Buna! Nu trebuie sa-ti die frica daca mergi la un psiholog, este destul de bine, cu toţii trecem prin perioade de stres, de tristeţe, durere sau conflicte. Însă atunci când te afli în aceste stări îţi este greu să îţi dai seama dacă ai într-adevăr nevoie să consulţi un specialist sau vei reuşi să depăşeşti singur acest moment.