| Trolliţă a întrebat:

"Cum este sa saruti? Am 11-12-13 ani vreaus a am iubitel vreaus a iubesc vreau sa ma sarut!" Nu, nu asta voriam sa va intreb. Am citit astazi multe intrebari multe care m-au uimit. Fata perfecta este cea " care nu trebuie sa se creada mai desteapta decat baiatul", "fund atragator", " sa nu fie geloasa". Daca esti desteapta nu esti buna. Zau asa, noi fetele ar trebui sa ne transformam in papusi Barbie? Serios ar trebui sa fim apreciate pentru ce suntem.
Ma mira cum copiii de 12-13 ani se gandesc la DRAGOSTE. Ceva care ma ingrijoreaza. DRAGOSTE?! WTF?! LA 12-13 ani voi nu va jucati cu papusile sau va uitati pe "minimax"? laughing As dori sa discutam acest subiect cu persoane diplomate, cu un minim de inteleigenta care pot purta o discutie fara sa sara caii verzi. Si fara "fundite" la sfarsit.
Dragoste la varsta asta? Ce parere aveti?

13 răspunsuri:
| DelphhiN a răspuns:

Nu stiu parerile sunt impartite dar cred ca fiecare are dreptate nu ai de unde sa stii ce inseamna pentru o alta fata iubrea sau dragostea poate pentru tine inseamna alceva iar pentru ea alceva si nu cred ca ar trebui sa ajunge la asemenea jignira daca tot se dau unii destepti si toate alea macar sa demonstreze prin fapte nu prin vorbe oricine poate spune ca este indrogostit de cea persoana nestiind ce inseamna adevarata dragoste. Poate pana acolo a juns sa iubeasca cel mai mult si ei i se pare adevarata dragoste nu cred ca ar trebui sa fie criticati pentru asta

| Trolliţă explică:

Baieti, gasiti papusi barbie la 19 lei in supermarketurile "Real, Selgros, Lidl, Metro, Carrefour"! -ironie-

| alexionut14 a răspuns:

La 12-13 eu cresteam pokemoni... acum la 12-13 ani copiii cresc bebelusi am pierdut speranta-n generatia asta

| Trolliţă explică (pentru alexionut14):

:)) Frumos. S=a pierdut. Doar arunca o privire la aceasta intrebare. Fetita aceasta ma considera pe mine "tarfa" pentru ca ii spun realitatea. Ce am ajuns, Doamne.
http://www.tpu.ro/......ine-ca-nu/

| Hohenheim a răspuns:

Dragoste la varsta aia exista! Experienta personala.
De existat, exista, dar unii nu stiu ce e cu adevarat dragostea. "Te iubesc", in ziua de azi, este o expresie folosita ca un fel de "imi place de tine".
Eu ma refer la sentimentul de iubire, nu la sex.

| paranteză a răspuns:

Fii antenă, eşti o panaramă care "eşti născută în 93 " dar te contrazici cu colega ta de clasă pe tema unei interjecţii, penibilo.Nu a scris că îl iubeşte, a scris că are un iubit.Să ştii că şi tu "ai iubit" la 12 ani, nu vă mai umflaţi atâta în pene.

| IF88MDL a răspuns:

Ti se pare ca ai dat dovada de inteligenta cand ai facut-o "proasta"?
Ii spui ei sa se duca la gradinita dar pe aici pe undeva ai uitat sa folosesti virgula " Ce trista esti. Nu stii sa raspunzi la intrebari. Ce imi place sa fac pe troll-ul :->
Nu 1 aprilie a fost ieri "
Asta mica inca n-a terminat scoala, probabil cand o sa termine scoala o sa invete sa scrie si sa vorbeasca corect, tu probabil ai terminat scoala, dar tot nu stii sa folosesti semnele de punctuatie, du-te la meditatii!

si tinand cont de zicala : "cine-i mai destept cedeaza" pot sa spun ca tu esti proasta si nu ea pentru ca ea s-a retras din discutie.

parerea mea in legatura cu ea, si nu numai, este ca e mai bine sa inceapa sa aiba prieten pe la 13 ani ca sa stie cum e cu baietii pentru ca pe viitor sa nu faca vreo greseala cum fac multe altele ( sarcini nedorite, depresii, tentative de sinucidere etc ).
Probabil o sa zici ca de ce ma bag aici ca sa comentez, pai intrebarea ta s-a adresat tuturor utilizatorilor acestui site iar eu sunt unul dintre ei asa ca ti-am spus parerea mea!
O seara buna!

| Trolliţă explică (pentru IF88MDL):

? Nu stiu ce sa iti spun dar am incercat sa ma abtin doar ca s-a intains prea mult. Cand am dreptate vreau sa am ultimul cuvant. Nu te intreb de ce te-ai bagat. Este o intrebare pentru toti utilizatorii.
Absurd. Daca are la 13 ani un prieten si dupa cate a scris si CUM a scris fata respectiva fata, ma indoiesc ca ar fi treaza. Nu stiu din ce punct vezi tu situatia. Destul de rar vezi copii la 13 ani, gandind. Nu este imposibil, chiar se poate. Dar ea nu este in randul copiilor intelectuali. Ea este in randul copiilor naivi, fitosi care nu stiu inca cum sa se comporte cu cei din jur.

Si nu cred in iubire la 13 ani. Cum a spus si Hohenheim, cuvantul "te iubesc" este o expresie folosita ca un fel de "imi place de tine". Deci ei nu stiu ce e dragostea. Ei flirteaza doar. Intre ei nu este nimc batut in cuie.

Vad o mare diferenta intre PRIETEN si IUBIT. Prietenul este persoana care iti este alaturi la bine si la greu, care te sfatuieste. Iubitul este persoana care te iubeste, te face sa te simti bine alaturi de el. Cu un PRIETEN nu te saruti, cu un IUBIT da. Explic babeste daca se observa.
* Am fost foarte diplomata cu fata respectiva. Nu sunt proasta pentru ca i-am spus adevarul in fata. Data viitoare mai analizeaza situatia. *
Am citit foarte bine si fata nu s-a referit la PRIETENUL ei ci la IUBITUL ei.

Scriu destul de corect gramatical. Nu am avut niciodata nevoie de meditatii la limba romana. Daca uit o virgula sau un punct, daca pun prea multe nu vad marea tragedie.

| Trolliţă explică (pentru Trolliţă):

Intins*
fata respectiva fata (fara ultimul "fata" )

Tu ai auzit de vorba " Mai greseste omul? ". ( ma refer strict la comentariul tau despre gramatica mea )

| IF88MDL a răspuns (pentru Trolliţă):

Cand ai dreptate iti place sa ai ultimul cuvant...bine,cum spui tu! eu ti-as da un sfat : chiar daca ai dreptate daca vezi ca unul este mai prejos decat tine si nu te poti intelege cu el il lasi in pace, nu te cobori la nivelul lui.mai pe scurt spus : vezi ca n-ai cu cine te intelege il lasi sa creada ce vrea! e o vorba : trebuie sa te duca totusi putin mintea ca sa-ti dai seama ca esti prost!

Ai mai spus ca : " dupa cum a scris...bla bla...MA INDOIESC CA AR FI TREAZA"
pai dragostea cam asta e, te face sa te simti ca intr-un vis.

Ai mai spus : " nu e nimic batut in cuie " aici m-ai amuzat laughing) pai sunt altii cu copii, cu casnicie poate mai mare ca tine in ani, si tot se despart, deci nimic nu e batut in cuie!

La penultimul alineat spuneai ca prietenul este persoana care iti este alaturi si la bine si le greu si care te sfatuieste si iubitul e cel care te iubeste si care te face sa te simti bine alaturi de el.
Parerea mea este ca iubitul trebuie sa-ti fie si prieten si iubit si tot ce este nevoie, ca degeaba te asculta prietenul si te sfatuieste daca iubitul nu te asculta si nu te sfatuieste, mi se pare aiurea ce-ai zis, cum ar fi cand esti suparata sa te duci la un prieten sa-i spui ce ai pe suflet in loc sa vii la iubitul tau? mi se pare gresit! daca ai o problema in relatie si ii spui totul prietenului tau crezi ca se rezolva? eu cred ca mai bine i-ai spune iubitului pentru ca el trebuie sa te inteleaga pentru ca cu el ai o relatie si nu cu prietenul tau.

Aa, si inca ceva, spuneai ca : " Dar ea nu este in randul copiilor intelectuali. Ea este in randul copiilor naivi, fitosi care nu stiu inca cum sa se comporte cu cei din jur. " prin care fapt te-a facut sa crezi toate astea? o cunosti?

| IF88MDL a răspuns (pentru Trolliţă):

Inca ceva : ai spus ca ai incercat sa te abtii dar ea s-a intins prea mult si nu prea te-ai mai abtinut! din ce spui tu aici nu pot sa ma gandesc decat la zicala : mai bine e sa taci si sa creada lumea ca esti prost decat sa deschizi gura si sa inlaturi orice dubiu ca ai fi! laughing

| Trolliţă explică (pentru IF88MDL):

Mai faci mult atac la persoana? Nu te-am facut nicaieri "proasta". Tu de ce tot continui? Ziceai ca cel mai destept cedeaza? Cum vine asta? *ironie*.
Tu nu ai inteles la ce m-am referit cand am facut DIFERENTELE dintre un prieten si un iubit.
Am explicat babeste diferentele dintre ei. Nu ca iubitul poate fi si prieten. Nu neg, ai dreptate aici, dar nu ai inteles ce am vrut eu sa spun. Este o diferenta majora intre iubit si prieten. Nu am adus povesti cum " daca ai probleme in relatie ii spui prietenului". NU! Am facut separat diferente fara sa iau in calcul relatia. Trebuia sa fie logic si pentru tine!

Nu o cunosc. Dupa ce i-am analizat comportamentul, comaprandul cu comportamentul altor copii de varsta ei pe care ii cunosc sau nu, am ajuns la aceasta frumoasa concluzie.

Ce pot sa spun despre tine. ai sarit caii verzi si in loc sa analizezi subiectul te-ai luat de comentariile mele. Acum sa iti reamintesc zicala? ""cine-i mai destept cedeaza"". Care pe cine invata?
Nu te fac proasta/prost. Poate ca sa te oftici. Degeaba ai scris atat. Din secunda cand m-ai facut "proasta" mi-am dat seama ca te ia gura pe dinainte.

Da. Am incercat sa ma abtin pana nu am mai putut. Intr-o cearta exista 2 variante:
1. Taci pentru ca respeci zicala "cl mai destept cedeaza"
sau
2. Taci pentru ca celalalt de langa tine are dreptate.

| IF88MDL a răspuns (pentru Trolliţă):

Nu continui nimic ca eu nu consider ca ne certam, eu discut cu tine, deci n-am ce sa cedez, ca nu ne certam, apropo sunt baiat.
Nu mai spun nimic, ti-a dat un raspuns clar "Pixiiee", cred ca te-a lamurit in legatura cu intrebarile tale : "Dragoste la varsta asta? Ce parere aveti?"
Numai bune, Madalin!