| anonim_4396 a întrebat:

Cum imi pot convinge părinții sa ma lase sa ma imbrac cum vreau eu? Am 14 ani si părinții mei sunt oarecum stricți, nu ma lasa deloc sa port ce haine vreau sau sa imi iau propriile decizii. De obicei ma îmbrac cum vor ei, mereu am făcut asa pentru ca hainele care imi plac mie mi le-au aruncat spunând ca sunt urâte si nepotrivite pentru un copil. Ca sa înțelegeți, nu erau haine indecente, erau pantaloni și tricouri din acelea baggy cu ceva modele pe ele. Nu înțeleg ce problemă au cu ele de ma obliga sa port mereu haine mulate. Ma simt foarte inconfortabil in ele si nu vreau sa ies din casa îmbrăcată cum vor ei pentru că este urât si foarte, dar foarte inconfortabil pentru mine. Am discutat asta cu ei si au spus ca atâta timp cat stau in casa lor ma îmbrac cu vor ei. Nu știu de ce pun întrebarea aici, dar sunt disperată, vreau si eu să ma simt bine in niste haine și sa nu comenteze ei aiurea. Mereu când vad copii care se îmbracă asa sau cum vor ei ma simt prost pentru ca eu nu pot si trebuie sa suport alegerile părinților. Nu am putut niciodată sa fac propriile mele alegeri pentru ca ei mereu spun ca ei știu mai bine, chiar daca ar părea urâte hainele, eu sunt la vârsta aceea la care descopăr ce-mi place experimentând diverse stiluri. Am fost si la un psiholog cu tot cu parinti si a spus ca ei au dreptate si ca nu am dreptul sa fac ceva ce ei nu sunt de acord. M-au făcut toți 3 un copil răsfățat care vrea prea multe. Chiar cer prea mult daca vreau si eu niste haine în care sa mă simt bine? M-au înnebunit psihic părinții, am diagnosticata depresie clinica si ei nu mă ajută deloc sa ma simt mai bine. Cum ii pot convinge, va rog?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 14 ansiori este mult prea mica sa te imbraci sau sa faci ce vrei tu, fiind complet imatura si incapabila sa intelegi, ori sa discerni binele de rau, de aceea tu esti inca sub supraveghere si tutela parinteasca (legala), pana la varsta de 18 ani, cand devii majora si poti face ce vrei.

Responsabilitatile si oblifatiile tale, la anisorii astia sunt: sa mergi la scoala zilnic, sa inveti si sa asculti in totalitate de parintii tai!

| user499999 a răspuns:

În cazul de față, singura ta soluție ar fi să pleci de acasă și să stai cu cineva apropiat care te poate crește cum trebuie și care să îți acorde libertatea de care ai nevoie. Din păcate, în societatea actuală, psihologul nu prea mai ajută cu nimic pacienții. Mai mult îi aburește și le ia banii, tipic trendului. Nu cred că îi poți convinge și nici că ar trebui să o faci nu cred. Ideal ar fi să pleci de-acolo și să locuiești cu altcineva, dar e dificil la această vârstă să faci astfel de chestii. Mai încearcă să le explici ceea ce ai scris aici și să-i convingi că ai anumite dorințe pe care ar fi necesar să ți le îndeplinească. Iar dacă nu vor înțelege nicicum, înseamnă că aceia nu sunt oamenii care îți vor binele. A impune copilului tău să ia propriile decizii în materie de haine, e o acțiune ridicolă și denotă lipsă totală de cunoștințe în ceea ce privește creșterea copilului.
Tot ceea ce trebuie tu să știi e că problema nu îți aparține nicidecum ție! Ești o fată care dorește să exploreze cât mai multe aspecte ale vieții și asta e ceva normal la orice vârstă, dar există posibilitatea ca părinții tăi să facă parte din acea categorie ultraprotectoare și conservatoare care exagerează foarte mult. Vor să-ți controleze în viața în totalitate și asta te va împiedica pe viitor în a-ți găsi adevărata identitate, vorbesc din proprie experiență! Consultă și alte persoane apropiate (rude, prieteni, persoane cunoscute etc.).

| VoidEternal a răspuns (pentru user499999):

Sa ii zici cuiva la 14 ani ca "ideal" ar fi sa plece de acasa pentru ca nu se pune de acord cu parintii la ce haine trebuie sa poarte si ca asta e "singura solutie", denota o cantitate intr-adevar "speciala" de materie cenusie.

| user499999 a răspuns (pentru VoidEternal):

Nu mai îndobitociți copiii. La 14 ani, în mod normal ai capacitatea necesară pentru a te descurca (desigur, cu ajutorul unor persoane mai mari), dar ideea e ca acele persoane să o ajute, nu să o priveze de libertate. Copilul alege pentru el, iar tu ca om matur doar îl susții și îl sfătuiești în condițiile în care observi că degenerează.
Conform mentalității de boomer opărit, copiii n-au voie să facă nimic din ceea ce vor ei din cauza faptului că nu sunt majori, ceea ce o tâmpenie.

| VoidEternal a răspuns (pentru user499999):

Apropo, nici nu am zis ca atitudinea parintilor e corecta sau sanatoasa. Pentru ca nu e. Nu asa se abordeaza problema. Dar de la asta pana la "trebuie sa pleci de acasa la 14 ani" e ceva distanta. Si o prostie ca asta ar putea sa o spuna numai cineva care e la ani lumina distanta de a fi parinte.

| user499999 a răspuns:

Păi da fă, aia e singura soluție, să plece și să locuiască undeva într-un loc în care e înțeleasă, iubită, susținută și apreciată. Eu asta am zis. Părinții ăia sunt niște martalogi că o privează în libertatea de a alege cu ce să se îmbrace. Eu nu voi face niciodată așa ceva cu copilul meu. Și dau sfaturi despre ce vrea sufletul meu, că-s bun și smk, care e problema? Vii și mă bați imediat, nu? laughing)))) ai dreacu martalogi, și-o caută mine

| cnv2829 a răspuns:

Ai putea sa le mai explici o data tot ce ai scris aici și sa vezi cum reactioneaza.Ai mai putea și sa încerci sa le spui ca asa se poarta acum, deși nu știu cât o sa te bage în seama. Încearcă sa porți o discuție civilizata cu ei, fără sa tipi și mai poți încerca să vorbești cu o matusa, o bunica, cineva din familia ta, poate ei reușesc sa iti convingă parintii