| newaccountbye a întrebat:

Cum naiba sa fac sa mi scot un prost din cap? Îmi place de cineva, dar in același timp nu-mi place ://
Gen, probabil ca sunt "îndrăgostită" de imaginea pe care mi-am creat o eu in minte cu acea persoana, e mai mult o obsesie la mine ca văd ca ma ignora și vreau doar sa l fac sa ma placa ca apoi sa am eu satisfacția asta și sa nu mi mai placa de el….
De obicei ma opresc, dacă aud/văd ceva care ma "scârbește" la acea persoana, dar încă nu se întâmpla și ma dispera gândul. O dau naibii de adolescenta ca nu suport iubirea de la vârsta asta, pentru ca știu ca sunt doar niște copilarisme și ca adolescenții nu sunt destul de maturi încât sa aibă o relație serioasă. Oricum suntem foarte diferiți in privința familiei și astea, dar știu ca lucrurile astea nu conteaza. Eu vreau pe cineva care sa ma facă sa îl plac, nu sa îl fac eu.
Mai sugerați mi voi câteva metode ca nu ma pot controla cu ambiția asta aiurita și fără rost!

9 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Sa ii ceri lui Dumnezeu sa îți curareasca sufletul și mintea de aceasta idolatrie, sa o șteargă prin puterea de curățire a mintii sângelui Mantuitorului Hristos. Prima porunca, aceea de a-l iubi pe Creatorul nostru cu toată mintea și cu tot sufletul e și prima noastră nevoie sufleteasca. El e gelos pe afecțiunea noastră și e bucuros oricine ii cere sa îl ajute sa îl iubească pe El cel mai mult. Dacă alegem sa îl iubim pe El cel mai mult, sufletul nostru se echilibrează, nu mai suferă de pe urma idolatrizarii ființelor create.

| newaccountbye explică (pentru ania):

Îl iubesc pe Domnul cel mai mult, dar poate ca mai trec și prin încercări.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu e fără rost, de aceea nu te poți controla. Caută rostul, adică sensul. Din rost rezultă controlul. Și folosește umorul. Să râzi de tine și de situație.

| VoidEternal a răspuns:

"vreau doar sa l fac sa ma placa ca apoi sa am eu satisfacția asta și sa nu mi mai placa de el…"

Gândire de 2 lei. Sper sa întâlnești numai oameni ca tine in viața. Adică nu vrei să îl lași în pace acum că nu are nicio treabă cu tine, vrei să ajungă să te placa ca sa-i zici pa abia apoi. Sa nu suferi tu, prințesa nebăgată in seama, sa sufere el. Micime sufletească se numește asta, mojicie.

"Eu vreau pe cineva care sa ma facă sa îl plac, nu sa îl fac eu."

Adică vrei un cățeluș care să umble după tine, sa stea sluj, sa dea frumos din coada ca să ajungi tu sa-l placi, și pe care ulterior sa-l accepți din nețărmurita-ti mărinimie. Lasă jocurile astea cretine și grow the f11ck up.

Mă întreb dacă pe voi va învăța cineva sa vreți una și să spuneți alta, sau va vine natural.

| newaccountbye explică (pentru VoidEternal):

Da, știu. Nici eu nu sunt de acord cu gândirea mea, dar am spus clar ca nu ma pot controla și durează pana realizez. Clar nu vreau un "cățeluș" cum ai spus tu, dar cred ca tine de bun simt și de educația primită felul in care te comporți cu o fata. Din cate știu eu, băiatul trebuie sa facă primul pas, fata mereu e mai timida, pentru ca fetele mereu sunt judecate/batjocorite dacă pers respectiva nu o place și va începe sa rada de ea. Am minte de adolescenta care vrea sa fie matura, e normal sa mai greșesc. Chestia ca după ce ar începe sa ma placa, sa nu l mai plac eu e pentru ca așa se întâmpla și eu nu vreau relații, totul la mine e involuntar, nu o fac ca vreau. Am ambiții proaste și concurente imaginare…

| VoidEternal a răspuns (pentru newaccountbye):

Noțiunea conform căreia bărbatul trebuie să facă primul pas este mai mult decât depășită, este deja arhaică.

Fetele in general, trebuie să învețe că a fi sincere și directe, a spune ce au pe inima, a comunica clar și coerent, reprezintă un avantaj enorm pentru o fată, tocmai pentru că se întâmplă atât de rar.

De obicei in mintea voastră totul e interconectat, nu exista un gând simplu și direct, rătăcit din greșeală pe acolo, totul e un ghem de senzații, legături, conexiuni, reacțiuni, toate înghesuite una intr-alta și, mai grav, alimentate de acel motor numit "emoție".

Trăiam in epoca in care femeile vor sa fie tratate ca egali ai bărbaților. Iar ideea asta nu e compatibila cu cea confirm căreia bărbatul trebuie să facă mereu primul pas. Vezi pe cineva și ești interesată, ce te oprește să mergi să-l abordezi? Nici măcar nu trebuie să faci mare lucru, băieții reacționează imediat la aproape orice tip de atenție pozitivă din partea fetelor. Ce rost are sa joci tot felul de mind games?

Zici că dacă băiatul nu e interesat și îl abordezi o să fii batjocorită si judecată. Dar băiatul cum este când abordează, și fata nu e interesată? Și nu-mi spune că nu se întâmplă exact la fel sau mai rău. Imediat primește eticheta de "disperat" libidinos, nesimțit, etc samd. Analizează bine situația, raportează la experiența ta personală și la cea a prietenelor tale și o să vezi că am dreptate.

Iar în cazul tău, de ce simți nevoia sa-l pedepsești pe cel care nu e interesat de tine, doar pentru acest simplu fapt? Oare câți băieți te-au plăcut și pe tine te-au lăsat rece? Câți dintre ei s-au răzbunat pe tine din cauza asta?

Și în legătură cu faptul că nu vrei un cățeluș, așa e, am interpretat eu greșit. Dar ce vrei tu de fapt e ca "el" să depună tot efortul de a te impresiona, sa se dea peste cap să te convingă că e "worthy" in timp ce tu stai și evaluezi de la înălțimea călduță a poziției tale de "râvnită și dorită"

"Dance for me fool, dance".

Daca maturitatea e ceea ce cauți, e timpul să îți schimbi modul de a gândi, pentru că nu maturitate vei găsi căutând așa cum o faci acum. Un tip matur o să vadă în secunda doi prin perdeaua de pretenții nesustinute de realitate și o să meargă mai departe.

| sadrian46 a răspuns (pentru VoidEternal):

Astea sunt nevoile ei sufletești. Tu îi predici degeaba.

| newaccountbye explică (pentru sadrian46):

Are dreptate, eu trăiesc pentru Dumnezeu! Dar El ne-a lăsat cu sentimente și doar vreau sa trec peste asta.

| CiobotaruValentin a răspuns:

Buna.
Ai dreptate in ceea ce priveste adolescenta si relatia.
Ai putea sa te axezi pe ceva care sa te mentina captiva, precum un hobby, o activitate noua, un joc, un quizz, voice cu prietenii, chestii in familie.
Si ca sa ti iasa din cap... gandeste-te la un lucru care nu-ti place, asociaza-l pe el sau imaginea lui cu acel lucru si usor usor, crede-ma ca vei reununta la aceasta ambitie.
Fa prioritate din lucruri de calitate!
O zi frumoasa!