| Biiskrem a întrebat:

Cum poți ajuta un băiat care se blochează și nu mai poate scoate niciun cuvânt? Cum îl poți încuraja încât să nu mai fie atât de timid în preajma ta? Tu, care ești o fată care îl place, iar el un băiat la care sentimentul e reciproc dar depășit de timiditate.

4 răspunsuri:
| Aylee a răspuns:

Era bine daca se putea face ceva pe un termen scurt, acest lucru se rezolva in timp. Daca va placeti unul pe altul, vorbiti, vorbiti foarte mult si dupa ce o sa se acomodeze cu tine o sa-si dea seama singur ca nu are de ce sa se teama cand vorbeste cu o fata. Presupun cand este cu baietii este cel mai vorbaret. In concluzie vorbeste tu cu el si spune-i ca nu-l mananci, sa nu mai fie timid ca o sa piarda multe in viata cu timiditatea.

| William a răspuns:

Afla ce il pasioneaza (un joc anume, muzica, filme) si intreaba-l ceva despre asta.

| Neo12 a răspuns:

Bună!
Îi poți spune în față că el nu trebuie să se comporte așa cu tine, că tu ești o persoană deschisă și că accepți tot felul de subiecte.îl încurajezi și astea și prin gesturi. Faci tu primul pas... poate după aceea încearcă și el.
Discutați mult, mult, mult.
Sper că te-am ajutat.
O seară plăcută!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie să faci nimic. când te va cunoaște și va căpăta încredere în tine, va scăpa de timiditate și va fi el.