Întrebare recomandată | SssSsSsSsSSsSsSsss a întrebat:

Cum pot sa iau peste 9 la EN? In clasa a 5-a am avut o profa la mate cu care nu am facut mare treaba, in clasa a sasea m-am transferat si a fost ok in primul semestru dar din al doilea a venit covidul si nu am mai facut deloc anul acela, in clasa a saptea am facut online si nu am retinut mare lucru iar acum intr-a opta sunt destul de confuz cu ceea ce facem la scoala. La simulare am luat 7 la romana si 7.40 la mate.

Răspuns Câştigător
| Nirvanaaa a răspuns:

Notele din simulare sunt ok. In simulare nu iei cât in evaluare asta e clar și sunt aproape de nota 9.
Aloca-ți mai mult timp ca sa înveți și sunt sigura ca vei lua nota peste 9.
Lucrează multe exerciții ca sa ai gândirea formată, atat la limba română, cât și la matematica.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pai, de invatat nu poate sa invete nimeni in locul tau si nici sa mearga la examene.
Dar ai tot timpul din lume sa pui acum mana serios pe invatat si sa tocesti zilnic 2-3 ore dupa scoala iar in weekend, de la 8 dimineata la 8 seara, sa tot stai in casa si sa inveti.
Succes cu admiterea de la liceu!

| chropu a răspuns:

C

| chropu a răspuns:

Pai incearca sa faci in saptamanile astea cate 2 teste/subiecte de EN pe staptamana iar in ultimele doua trei saptamani sa faci in fiecare zi, o sa ti tina mintea activa si o si antrenezi(nu e mare scofala). La mate de exemplu numai inveti formulele si notiunile si te apuci direct de subiecte, daca ai ramas in urma cu materia exista cursuri pe Youtube care iti explica, la romana inveti genurile speciile, materia si te apuci de teste! Cel mai importante sunt testele!