| anonim_4396 a întrebat:

Cum poti deveni o persoana mai puternica, influenta?

Răspuns Câştigător
| Noodlez a răspuns:

Nu aş spune că e neapărat complicat, ci mai degrabă că va fi foarte multă muncă. O să fie mult text, iar dacă îl vei citi până la capăt deja ai făcut un prim pas către a deveni o persoană mai puternică.

Trebuie să înveţi cât mai multe şi nu, nu mă refer la note mari în timpul şcolii, facultăţii şi aşa mai departe. Sunt total irelevante. Asta nu înseamnă că trebuie să abandonezi educaţia, nu, asta ar fi o prostie. Ai nevoie de câteva diplome mai întâi.

Câştigă experienţă în diverse domenii, nu neapărat cele mai cunoscute şi nu te aştepta să fii platită bine din prima sau măcar plătită! Fă voluntariat mult pentru început, în orice domeniu. O să începi să cunoşti oameni, din ce în ce mai influenţi, cu notorietate mai mare. Gândeşte-te la un subiect care-ţi place cu adevărat, nu trebuie să fie predat la şcoală. Fă tot posibilul să devii cât mai bună la acel subiect.

Construieşteţi un program eficient şi bine stabilit, dar fii gata să faci şi lucruri spontane. Trezeşte-te devreme, nu apăsa butonul de snooze la alarmă. Mănâncă şi fă duş în fiecare dimineaţă. Planificăţi obiectivele în fiecare lună şi fii punctuală. Nu întârzia, de fapt încearcă să deprinzi un obicei în care să ajungi mai devreme unde îţi propui cu măcar 10 minute.

Nu pare să ai probleme, dar dacă ai cumva, învaţă gramatica limbii native. Trebuie s-o stăpâneşti extraordinar şi să încerci să-ţi dezvolţi vocabularul în fiecare zi. Exprimarea te ajută foarte mult. Nu folosi cuvinte sofisticate tot timpul, nu combina întotdeauna româna cu altă limbă, este enervant şi lasă impresia unei persoane ce nu este pregătită în niciuna din cele două sau mai multe limbi, de asta ar avea nevoie de combinarea acestora. Repet, nu spun că tu ai problemele astea, nu am de unde să ştiu asta, dar dacă tu ştii că le ai, corectează-le.

Apropo de probleme: înfruntă-le. Acceptă întotdeauna critică constructivă, recunoaşte că ai greşit în primul rând faţă de tine, nu te minţi dacă nu ai ştiut ceva sau ai făcut greşit. Nu ajuţi pe nimeni şi mai mult rău îţi faci.

Devino responsabilă. Şi aici nu mă refer doar la scopurile tale importante. Fii responsabilă în fiecare zi, în orice activitate ai desfăşura. Nu uita să-ţi hrăneşti animalele, să-ţi speli vasele, hainele, să fii conştientă de cât timp a trecut, dar mai mult de atât să ştii să-ţi asumi responsabilitatea dacă ceva, undeva a mers prost. Dacă este vina ta, recunoaşte, scuză-te, dar nu exagera, iar apoi repară cumva problema.

Returnează tot ce împrumuţi. Serios, oamenii nu dau din cauză că au în exces, doar în cazuri extraordinar de rare. De obicei dau cu bună credinţă că le va fi returnat. Încearcă să plăteşti datoriile la o săptămână măcar, dacă împrumuţi maşina cuiva fă un stop la benzinărie la întoarcere şi nu lăsa rezervorul gol, dacă cineva te ajută cu ceva din proprie iniţiativă serveşte-i cu mâncare şi răcoritoare, chiar dacă au spus c-o fac pe gratis sau din pură plăcere. Daca te refuză, nu e problema ta.

Încearcă să înţelegi oamenii. Gândeşte-te că absolut orice persoană din lumea asta are probleme personale, poate cineva este răutacios din cauză că are un frate muribund acasă sau nu-şi poate plăti ipoteca. Încearcă să înţelegi pe oricine şi să nu te crezi deasupra lor. Oamenii slabi sunt preocupaţi de cum pot călca pe alţii în picioare.

În legătura cu asta, nu bârfi. Este o preocupare plictisitoare, total neproductivă. Pierzi vremea, serios. Oamenii interesanţi, puternici, influenţi discută idei sau orice ce altceva, dar nu ce fac oamenii în vieţile lor de zi cu zi.

Tot în legătură cu oamenii, învaţă să-i ajuţi. Dacă doreşti doar ce e în detrimentul lor, asta înseamnă că eşti o persoană slabă şi îţi este frică să nu cumva să-ţi pierzi poziţia.

Ar mai fi multe, dar le vei descoperi pe parcurs.

| SofiaAbigail a răspuns (pentru Noodlez):

Iti multumesc mult de tot! :* Mult noroc si sanatate!winking

3 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Strabatand cat mai multe cearsafuri

| maryus83 a răspuns:

Bani,nume si faima