| Aniela2777 a întrebat:

Cum poti sa iti invingi temerile?

11 răspunsuri:
| SamSon a răspuns:

Teama se invinge prin a face acel lucru de care-ti e frica. Eu cand eram mic avem frica de intuneric /..acum am deja o varsta mai mare si dorm sg in camera de vreo 3 ani, deci nu e chiar asa de greu

| Aniela2777 explică (pentru SamSon):

Si eu am aceeasi frica, de intuneric, dar in casa, afara nu am treaba, sa fie bezna si n`am nici pe drk laughing) ..si mi`e frica si de filmele cu exorcizaribig grin si as vrea tare mult sa ma uit crying si totusi nu pot

| SamSon a răspuns (pentru Aniela2777):

Lasa ca iti trece cu timpul..cati ani ai u?

| Aniela2777 explică (pentru SamSon):

15 laughing

| SamSon a răspuns (pentru Aniela2777):

Esti de varsta cu mine. Nu cred ca ar mai trebuii sa ai temeri de intuneric si din astea la varsta asta. happy

| CrazyTeenager a răspuns:

Facand lucruri ce ti se par mai intai tie nebunesti, pe urma vei iesi in evidenta si in fata celorlalti.

| FlyingSoul a răspuns:

Pentru teama asta pe care o ai am solutia perfecta; dar ti-o trimit in mesaj.

| TheAvenger a răspuns:

Simplu. să bei vreo 5 beri. dacă ții la băutură bea mai multe până te îmbeți de tot. și fă ce n-ai avut curaj să faci niciodată. o să fii surprinsă de rezultatwinking

| eutunoilafilm a răspuns:

Trecand de multe ori prin ele. Daca treci de multe ori prin ele o sa ti se para usor dupa aceea.Ca un soldat in razboi:In prima misiune ii este frica la fel in a doua a treia si a patra dar apoi i se pare ceva norma.
Bafta! Daca ai temeri sper sa ti le invingi!

| angel137 a răspuns:

Nu trebuie decat sa fii deschis sa le primesti si sa te educi sa iti pastrezi optimismul, indiferent de situatie.

Pentru ca frica este doar o stare creata artificial, mentala si emotionala, mijloacele pentru depasirea ei sunt de aceeasi natura. Primul pas in depasirea acestor bariere este identificarea sursei temerilor tale. Mai mult, ofera un nume acestor temeri, pentru a sti exact cu cine trebuie sa te lupti pentru a depasi situatia.

Dupa ce ai denumit-o, incearca sa gasesti motivul care exista. Intoarce-te in timp si analizeaza exact modul in care a aparut, situatiile care au agravat-o si care sunt riscurile la care tu crezi ca te expui.

Imagineaza-te pentru cateva minute fara aceasta teama. Incearca sa ramai in starea de confort pe care ti-o ofera acest gand. Vei vedea ca imediat solutia depasirii fricii tale va fi la-ndemana.

Repeta-ti lucruri optimiste atunci cand te gandesti la motivul fricii tale. Poti chiar sa notezi cateva propozitii mobilizatoare, iar in momentul in care te confrunti cu teama, citeste-le continuu si repeta-le cu voce tare, pentru a te auzi si a constientiza ca solutia este mai aproape de tine decat crezi.

Nu este o solutie sa iti repeti continuu ca ceea ce simti este copilaresc si nesemnificativ. Tot ceea ce simti tu are importanta, deci nu minimiza ceea ce ti se intampla pentru ca astfel te vei demoraliza si iti va fi greu sa te educi.

Oricare ar fi teama ta, cea mai buna metoda de a o depasi este infruntarea. Pregatirea emotionala de dinainte te va ajuta sa reactionezi corespunzator, dar nu uita ca orice obstacol trebuie depasit si nu ocolit, pentru ca el va reaparea atunci cand nici nu te astepti.

Acorda-ti un ragaz si nu cere de la tine mai mult decat poti oferi. Daca la prima infruntare cu frica ta nu ai reusit sa iti controlezi emotiile, trebuie sa stii ca este firesc si sa incerci si a doua oara. Nu este un lucru tocmai simplu sa iti infrunti teama, iar structura ta emotionala are nevoie de astfel de situatii pentru a le depasi.

Si nu uita in nici un moment ca nu frica te va invinge, ci invers. Este un lucru greu, dar nu imposibil de realizat si in momentele in care simti ca nu reusesti, gandeste-te la cineva care a avut o experienta similara si si-a depasit temerile. Vei constientiza astfel ca nu este imposibil si poti realiza si tu acest lucru.
happy