| iulyka a întrebat:

Cum sa adorm?
Ca nu pot sa dorm.
Help!

Răspuns Câştigător
| ChocolateDroid a răspuns:

Sinccer nici eu nu pot sa dorm...
Dar eu stau pana pe la 4 si imi vine somnu dar apoi ma trezesc la 2 laughing deci nu stiu ce fac in timpul scolii.
1. Inainte de somn, fa o baie fierbinte. Stai maxim o ora in cada. Am mai auzit de persoane care adorm in cada. Din pacate pentru unu, aia a fost si ultima baie pe care a facut-o.

2. Somnul nu trebuie sa fie fortat, adica sa nu te pui in pat cu gandul ca neaparat trebuie sa dormi. Mai bine citeste ceva sau uite-te la televizor. Nu, nu la Nikita si caseta ei porno. Cosmaruri cu balene pe uscat te vor bantui.

3. Incearca sa eviti cafeina, cola, ciocolata. Mai zic unii ca daca bei sau mananci multe de astea, dimineata te trezesti cu o foarte mare energie. Nu cred, nu s-a dovedit.

4. Daca poti, sa nu mananci mult inainte sa dormi. Metabolismul continua in timpul noptii, se intampla sa te doara burta, poate iti vine sa te duci la baie, naspa.

5. Relaxeaza-te inainte de somn. Ia-ti cateva minute bune inainte de a dormi, minute in care faci ceva ce iti place, ce iti elibereaza mintea, iti relaxeaza corpul.

6. Lasa gandurile la o parte. Multi oameni, dupa ce se pun in pat, incep sa se gandeasca la tot felul de probleme, facturi neplatite, dobanzi crescute pe la banci, euro care sare de 4, 3. Da-le naibii, oricum nu ai ce schimba in noaptea aia.

7. Trebuie sa ai o perna buna. Desi suna banal, perna este foarte importanta in somnul nostru. Trebuie sa fie moale, nu foarte ridicata, trebuie ca corpul sa aiba pozitia cea mai confortabila.

8. Si salteaua e importanta. Citesc ca de fapt astea moi si in care te afunda curu’ nu sunt bune pentru coloana noastra. Se aduna si poate vin seri in care nu putem dormi din cauza durerilor de spate.

9. Exercitiile fizice te ajuta sa ai un somn bun. Putina miscare pe timpul zilei sau macar inainte de somn. Mai scapi de calorii, mai obosesti muchiul, putina miscare nu strica deloc.

P. S. : Eu am incercat si a merswinking Sper ca va merge si la tinewinking
Fundita? PLS love struck

3 răspunsuri:
| Lorelai a răspuns:

Gandeste-te la ceva placut...

| ChocolateDroid a răspuns:

Apropo laughing scuze pentru vocabular dar am luat de la @bogdana si nu am citit chiar tot ce scrie laughing

| Sheridanx a răspuns:

Si eu am aceeasi problema.Chiar daca sunt foarte obosita nu pot sa adorm mai devreme de 3.Adica nu puteam...
De vreo saptamana am inceput sa citesc inainte sa dorm o carte (pentru.scoala) si.surpriza big grin Dupa cateva pagini mi se facea somn si adormeam imediat.
Asta functioneaza la mine dar ai putea sa aplici ceea ce a zis (๏̯͡๏ ρink bijou.Sunt sfaturi bune tongue