| dulc3'maria a întrebat:

Cum sa fac sa dorm mai devreme nu am somnsadAdorm pe la 3-4straight faceSi oricat incerc nu potcryingMa trezesc tarziu si e aiureahee hee

Răspuns Câştigător
| hasegawa a răspuns:

Buna, punete devreme in pat, inchide televizor, calculator si bag-ti in urechi niste casti si asculta muzica lenta, programeaza-ti ceasul sa sune dupa 8 ore, deci calculeaza-ti sa te culci mereu cu 8 ore inainte sa trebuiasca sa te scoli.Cum a sunat prima data ceasul te ridici, nu mai rami nici o secunda cu capul pe perna ca te va lua somnul din nou si iar-si nu te vi mai putea trezi.Trezeste-te de dimineata7-8 si o sai ai o zi foarte lunga asa ca seara ti-se va face somn, urmeaza o saptamana cele spuse mai sus si corpul tau se va obisnui asa.

18 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Incearca sa iesi afara inainte de culcare, sa zicem pe la 9-10 faci o plimbare apoi incerci sa dormi.Sau iti pui ceasul/telefonul sa sune intr-o dimineata mai devreme si vei vedea ca apoi ti se va face somn mai devreme decat de obicei, pentru ca te-ai trezit mai devreme.Si evita sa bei seara cola, pentru ca are cofeina si nu vei putea dormii.

| niconicoooo a răspuns (pentru Silvia):

Nu.i ok, daca iese afara ii piere somnul

mariana
| mariana a răspuns:

Eu te sfatui sa incerci si o pastila de "Melatonina", produsa de "Bio-Sinergie", cu o ora inainte de culcare, acesta este un produs din plante si te ajuta sa te obisnuiesti sa ai un somn normal, seara de la cel tarziu ora 22-30, 23, 00, pana dimineata la ora 7, 00, 7, 30, vei dormi astfel 8 ore minim si atunci o sa-ti reglezi perioada de veghe si somn.
O cutie cu 30 de capsule costa cca 9, 00 lei. Melatonina mai este denumita si "Ceasul corpului", dupa o perioada te vei obisnui cu orele de somn si nu va mai fi nevoie sa iei nici un fel de inductor natural al somnului.
Bea seara un pahar de lapte cald, in care ai pus o lingurita de miere de albina si de asemenea intrerupe orice fel de activitate care te-ar putea emotiona ori ti-ar tubura somnul, inclusiv calculatorul, televizorul, video, telefonul mobil. Inainte de a lua capsula respectiva, fa o mica plimbare, ori aeriseste bine camera in care dormi si in care nu trebui sa fie mai cald de 18 grade. Cea mai buna practica este insa realizarea unei activitati fizice, fie ca este gimnastica, miscare in aer liber, fie ca este munca domestica, vei consuma energie si iti va aduce o satre de oboseala care va facilita somnul. Sper ca sfaturile mele sa-ti fie de ajutor.
Sa fii sanatoasa si sa incerci sa traiesti cat mai echilibrat, faptul ca dormi pana la amiaza, slabeste organismul si-l leneveste, este necesar sa te scoli in fiecare dimineata la aceiasi ora, pentru a-ti face un ritm de viata normal.

| anss23 a răspuns:

Pune-ti ceasul sa sune la ora 6, si NU te mai culca la loc. Spala-te pe fata cu apa rece sau fa o plimbare. Daca te trezesti mai devreme vei simti nevoia sa te culci mai devreme.Eu in vacante ma culcam pe la 12. 00-1. 00 si dormeam pana la 11. 00 si cand incepea scoala si ma trezeam cel tarziu la 6. 30 pe la 10 eram moarta de somn.laughingSi chiar daca vroiam sa stau pana mai tarziu nu puteam.

| Zâmbărici a răspuns:

Si eu la fel azi m-am trezit la ora 13:00 si aseara am dormit pe la 3-4.
Dar cand merg la scoala nu dorm asa tarziu. Fac o baitza, beau o cana de lapte sau ceai caldut iar apoi ma apuc sa citesc ceva. Apoi te ia somnulaughing. La mine functioneazalaughingkiss

bye

| bluesky a răspuns:

Asa e si la mine, cel putin in vacanta.Noaptea petrec si ziua dorm! laughing Bine, cand nu am treaba... :-J
Nu coonteaza ca adori di 3 noaptea, dimineata la ora 8 te trrezesti si chiar daca mori de somn, rabzi o zi si seara vei vedea ca la 10 ete pe orizontala. Si in urmatoarea zi te trezesti la fel pe la 8-9.
winking

| StilSanatos a răspuns:

Pai sa vezi cum se face! seara daca nu te ia somnul du-te la fratii tai sau cei din familia ta care le e somni si casca incontinuu! cascatul se molipseste! si-ti va veni si tie simnul, sau danseaza rock pana la epuizare, alergatul iarasi te va obosi si te va tine si in forma.

| Betty a răspuns:

Si eu am aceeasi problemacrying! Deci te inteleg...sad

| szergiu a răspuns:

Pune sa sune ceasul la 8 dimineata si nu dormi pana seara la 10 si ai sa iti reabilitezi programulwinking

| mishu_4386 a răspuns:

Si mie mi se intampla la fel si apoi dimineata la scl mooor crying cine a inventat oboseala?:-

| mardeamor a răspuns:

Offfff stiu cum e...nasol insa incearca sa dormi ca nu e bine la sanatate sa nu te odihnesti.

| drg1994 a răspuns:

Pai nu te mai culca atunci culcate si tu la o ora de somn atunci cand adorm toti sper sa reusesti pa

| alexandra_6462 a răspuns:

E mai simplu decat crezi culcate la 3-4 dimineata si trezestete fortat cu ceasul la 9, 10, 11 si oricat de obosita vei fi in accea zi nu te culca decat seara si vei observa imediat cum spre seara vei deveni foarte obosita. Succes!

| aumih16 a răspuns:

Pentru asa ceva exista pastile! incearca! da pe gat si aia e!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa in timpul zilei activitati obositoarea si la culcare bea un pahar de lapte cald sau ceai de tei. Daca nu ai somn nu sta in pat. misca'te fa ceva pana iti ine somnul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai sta la calculator asa de mult pe zi, incearca sa faceti activitati obositoare, si seara ar fi indicat sa citesti ceva, apoi vei vedea cum trece somnu` sa te ia!hee hee.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Masturbeazate inainte de culcare

| zufi a răspuns:

Eu ca sa adorm mai repede ma pun pe citit si are efect. imi obosesc ochii si mi se face somn