| lucian1995 a întrebat:

Cum sa scap de acnee si cosuri daca am tenul gras, natural fara creme pentru ca am dat cu o crema si mi-au aparut mai multe ca inainte (am 14ani)?

13 răspunsuri:
| Marii a răspuns:

E zineryt, nu zynerit. Eu am folosit zineryt si mi-a facut foarte bine, l-am folosit impreuna cu inca cateva produse pe care mi le-a dat dermatologul.
Cea mai buna solutie este sa te duci la un dermatolog, el va sti cel mai bine ce sa-ti recomande, pentru ca, vezi si tu la uni unele produse sunt bune, la alti dau rezultate nefavorabile. happy

| citron a răspuns:

Avand in vedere ca esti cam in jurul varstei la care apar cosurile nu prea poti face mare lucru ...totusi pentru a ameliora ar trebui sa mergi la dermatolog, sa te consulte...totusi incearca argila, sau fucidin unguent (nu crema )

| laracroft a răspuns:

Eu ma confrunt cu problema asta de ani de zile, dar am ales sa merg la un control dermatologic si incepe sa dea rezultate.Dermatologul imi schimba tratamentul o data la o luna.
Pentru inceput ar trebui sa stii ca nu este indicat sa storci cosurile, sau sa ai o "pasiune" de a le scarpina, nu vei rezolva nimic, vei provoca doar iritatii.Sa nu aplici niciodata lamaie pentru stoparea aparitiei cosurilor! Provoaca doar iritatii si disconfort.
Inainte sa aplic tratamentul eu imi curat fata cu Avene Cleanance, si cu apa termala tot de la Avene(care face minuni, sunt foarte multumita de ea).
Trecand de pasul acesta urmeaza aplicarea cremelor. Pot sa iti recomand din ce am folosit Zynerit, este foarte bun dar si daunator(provoaca iritatii, insa depinde si de textura pielli tale; pentru iritatii eu folosesc apa termala). Zynerit-ul il aplici DOAR pe locurile cu probleme!
In tratamentul vechi seara am folosit Skinoren care dadea si el rezultate insa este asemeni zynerit-ului, la fel de daunator pentru aspect(dupa ce ai aplicat crema nu te scarpina in a incerca sa stopezi durerea, cu timpul pielea se va obisnui)

Acestea sunt doar 2 produse din cele pe care le folosesc.Eu am urmat tratamente de 3 luni si pot sa spun ca da rezultate.Am avut noroc ca am mers la timp unde trebuia, dar iti recomand sa mergi la un control dermatologic, deoarece el stie cel mai bine ce tip de piele ai.

Ce pot sa spun, la varsta ta pot fi administrate si pastile pentru stoparea aparitiei acneei, insa indicat ar fi sa vizitezi un dermatolog.
In legatura cu problema ta cu cremele, din cate stiu eu exista creme extraordinare, insa procesul este mai lung comparativ cu cel al pastilelor.

Ai grija de tenul tau!happy

| gyo a răspuns:

Zynerit pentru mine nu a fost bun delocstraight facestraight face. din contra mi-au aparut muuulllttt mai multe cosuri din cauza lui si am scapat foarte greu de ele.si eu am tenul gras si am incercat tot felul de creme, unguente, lotiunichatterbox

de 2 luni iau un tratament cu antibiotice.este foarte bun.nu mai am cosuri deloc.eu te sfatuiesc sa te duci la dermatolog.nu.ti va face nimic dureros doar se va uita la tine si iti va da un tratament special pentru tine.

succes!:*

| moodyblues a răspuns:

CE SA INCERCI
nu iti atinge niciodata fata, fa bai de aburi cu musetel,
o alimentatie fara dulciuri si lacto-vegetariana te poate ajuta enorm
spala-te cu ivapur si apa oxigenata
ai grija sa nu folosesti fond de ten gras
catina este un remediu natural folosit pentru arsuri grave dar si pentru acnee,
ia propolis,
prefera dernatologul in favoarea cosmeticianului(ti le va scoate si vor creste la fel)
CE SA NU FACI
nu folosi chestii tampite, scumpe si miraculoase(cum ar fi crema de melci de pe teleshoping:celtone.eu am luat)
NU iti sparge cosurile
nu intrerupe tratamentul, urmeaza-l cel putin 3 luni. am dat bani si pe multe sedinte de laser dar daca nu m-am tinut.
chiar daca PARE inutil
nu lua creme stupide de la avon, oriflame etc. sporesc imunitatea acneei
nu folosi sapun (poate doar de copii deoarece tenul gras cu acnee este totusi sensibil)
nu lua leacuri babesti cum am mai auzit eu(iaurt, sare, oua, ulei de masline.)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poi foloseste zynerit:X:X nu este crema si este foarte foarte bun:X:Xam avut niste cosuri(nu am tenul gras) si mi-au trecut in totalitate, si din cate am auzit, si pe site si la scoala, este foarte bun! incearca si ai sa vezi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sfatul meu este sa consulti un dermatolog

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine este sa mergi la dermatolog, eu am folosit si inca mai folosesc eucerin sapun, este pentru tenul sensibil, o solutie preparata la farmacie, skinoren, si folosesc si apa termala, dar pana sa iau acest tratament am avut si eu zineryt si o alifie data da un dermatolog care m-au ajutat doar cat mi-am dat cu ele, apoi mi-au aparut din nou.Asa ca ai grija si la ce dermatolog vei merge. Take care!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zineryt

| razzy a răspuns:

Formeaza o pasta din 3 linguri de miere si o lingurita de scortisoara pudra. Aplica aceasta pasta pe cosuri seara inainte de culcare si spala-ti fata cu apa calduta dimineata urmatoare. Daca aplici tratamentul saptamani, vei inlatura cosurile de la radacina... sper ca ti-am fost de folos

| Ellena_RoxAna_1998 a răspuns:

Cum scap de tenul gras....nul mai suport..am ajuns sa ma spal cu sapun de jena ca mi se inroseste fatasadsad