| εʟεпα a întrebat:

Cum se analizeaza complementul?

Răspuns Câştigător
| BlackVeil a răspuns:

Luam un enunt: Am intrat in casa.
in casa= Complement circumstantial de loc, exprimat prin substantiv, comum, simplu, gen feminin, numar singular, caz Acuzativ, nearticulat, precedat de prepozitia simpla "in"
Cam asa tin minte ca se analiza...

7 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Găseşti ceva şi aici : http://www.scritube.com/......191310.php

| Sultanul07 a răspuns:

Complement exprimat prin substantiv gen feminin nr singular

| Patrik_Cadar_1989 a răspuns:

Complementul se analizeaza gasin urmatoarele cerinte: prin ce este exprimat, genul si numarul

| Ferdinand_Robert_1996 a răspuns:

Complement circumstantial de loc exprimat prin adverb de loc

| Denisuk13 a răspuns:

EXEMPLU:
-(complement) DIRECT/CIRCUMSTANTIAL~MOD~TIMP~LOC/INDIRECT
-EXPR.(in general prin subst. comun/propriu
-articulat/nearticulat
-precedat de prepozitia SIMPLA/COMPUSA
Sper ca am fost de ajutorwinking

| rebe12 a răspuns:

Am intrat in casa.
in casa= Complement circumstantial de loc, exprimat prin substantiv, comum, simplu, gen feminin, numar singular, caz Acuzativ, nearticulat, precedat de prepozitia simpla "in"

| Bossull_Bosilor_Clau_1997 a răspuns:

Uite chiar asa nu pricepi nici sa analizezi...:))dar uite ca te ajut sa nu zici ca sunt rau
intra aici
http://www.scritube.com/......191310.php