| anonim_4396 a întrebat:

Cum se calculeaza media pe semestrul I?

16 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Aduni toate mediile si apoi imparti la numarul materiilor.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Buna!love struck
Aduni toate mediilewinkingSa nu uiti si ce cea de la purtarewinking Si le imparti la cate suntwinking Si gatakiss

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Suma mediilor obtinute(incusiv purtarea)se imparte la nr. obiectelor(inclusiv purtatrea).

| diana a răspuns:

Salut! :*
Media la o materie se calculeaza asa:
nota de la oral se inmulteste cu 3, se aduna cu teza si se imparte la 4. Daca la materia respectiva nu dai teza atunci media artimetica a notelor de la oral.
Iar media pe semestrul 1 se calculeaza asa:
se aduna toate notele si se imparte la numarul lor.(media aritmetica)
de ex: sa zicem ca am doua materii.La una am 9 si la alta 10.
Media aritmetica:9+10=19 19:2=9. 5
kiss

| L ι ѕѕ є η α ☮ a răspuns:

De exemplu in clasa a7a, ai 17, materii.
Pui 170 (toate materiile daca ai media 10 la ele).
Si din 170 scazi mediile sub 10.
Apoi imparti la 17.
Exemplu:
170-(7+8+9+7)=
170-31=
139 : 17=
8. 18 (media semestriala) happy.

| moonY a răspuns:

iei un creion si o calculezi.
recomand totusi calculatorul

| Alex_7297 a răspuns:

Adună mediile de la toate materiile ( română, matematică, purtare etc.) şi împarte-le la câte sunt...

| roby96 a răspuns:

Aduni toate mediile +purtarea si le imparti la cate sunt...de ex:

ai 15 materii.Aduni toate mediile +purtarea si imparti la 16happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aduni toate mediile, de la toate materiile, si le imparti la numarul lorwinking.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Faci media aritmetica a mediilor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum se calculeza media la purutare

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Paa!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O intrebi pe profa de mate

| mileygirl a răspuns:

Aduni toate mediile si le impartzi la cate sunt...+obtionale, purtate etc.
MULT SUCCES!

| denisutsza a răspuns:

Foarte simplu cu calculatorul