| DragoiSorin a întrebat:

Imi puteti spune cum se calculeaza media la purtare?
De Ex: Pe semestrul 1 am media 6 la purtare iar pe semestrul 2 daca am media 10 cum se calculeaza?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Se adună cele două note, iar rezultatul se împarte la doi:
(6 + 10) : 2= 8
Ai grijă micuțule, dacă situația se repetă, nu vei promova anul școlar. Ai grijă ce faci cu absențele. Dar și cu atitudinea ta, față de dascăli și de colegi. Să fii cuminte! : ))

| pometcua a răspuns (pentru floresdemayo):

Deci daca am 9 la purtare un sem si 10 celalalt semestru o sa o am 9, 5 adica 10?

| floresdemayo a răspuns (pentru pometcua):

Media anuală nu se rotunjește. Vei avea 9.50.

| gabriel2004o a răspuns (pentru floresdemayo):

Ah^-^
Deja m-a făcut sa ma simt mai bine răspunsul tău chiar dacă nu sunt implicat în asta. Fata de alții care acum săracu copil era înjurat de tot calendarul ortodox tu ai fost calma
Bravo ție ^-^

4 răspunsuri:
| alexs99 a răspuns:

Trebuie sa faci media aritmetica dintre nota la purtare pe semestul 1 si cea de pe semestrul 2.In cazul tau, media la purtare va fi 6+10/2 = 16/2 = 8.
O zi buna.