| Macuh_Valentina_1987 a întrebat:

Cum se scrie o notă explicativă,dacă copilul a absenta de la ore, din cauză că părintele l-a lăsat acasă din cauza timpul nefavorabil(ploaie).

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In cazul in care este anuntat un asemenea pericol: uragan, taifun, ploi torentiale, troiene, ninsori masive ....se anunta la Televizor si radio ca se inchid scolile.
In cazul in care doar ploua, parintii au obligatia sa-si imbrace copii si sa-i inoseteasca la scoala, ca doar nu topeste pe nimeni ploaia, si nu pune viata copilului in pericol.

Inca nu am auzit pana acum pe cineva, care sa refuze sa-si trimita copilul la scoala doar pentru ca ploua, ca atare, nu exista acest tip de nota explicativa.

| StevenMetalhead a răspuns:

Doamnă profesoară,
Subsemnatul ( cutare ), elev în clasa ( ), a școlii/liceului ( ), a absentat de la ore, motivul fiind timpul nefavorabil și complicitatea parcurgerii drumului ( sau ceva de genu )

data Doamnei
profesoare
semnătura