| Anna17789 a întrebat:

Cum va intelegeti cu colegii de clasa? Cu majoritatea nu vorbesc adica nu am ce, am doar 2, 3 colegi cu care vorbesc tot timpul ne intelegem bine,
Fetele de la mine din clasa sunt cam date la viata de mult umbla in gasca fumeaza in baie cum as putea eu sa ma imprietenesc cu ele, eu nu fumez,nu am tatuaje si pircinguri si nu imi place sa merg la baieti acasa sa...
As vrea intr, un fel sa vorbeasca cu mine am impresia ca ma urasc si mereu ma critica, si fac in asa fel incat profesorii sa ma scoata numai pe mine la tabla, mi se par cam imature totusi suntem clasa 11 nu a 2.
Nu vreau sa credeti ca eu sunt vre,o tocilara sau vre,o ciudata care se imbraca urat si de asta toate fetele fac misto de ea. baietii din clasa mi, au spus ca sunt invidioase pe mine si ca atunci cand nu sunt in clasa ma vorbesc de rau.

Răspuns Câştigător
| 女明DongRi a răspuns:

Sa fii ca ele nu e o solutie. Adica pe tine te supara ca te vorbesc de rau si te critica, dar cum ar fi daca vei deveni ca ele si vei face la fel cu altii/altele. Nici ei nu s-ar simti bine.
Daca chiar vrei, nu stiu, sa fii putin mai populara in clasa, fa-ti tu propriul grup. Ai zis ca ai vreo 2-3 colegi cu care te intelegi, ei bine, si ei pot avea la randul lor vreo 2-3 colgi cu care se inteleg mai bine, cauta-le lor preferintele( muzica, filme, hobby-uri) si vezi daca sunt pe gustul tau. Nu trebuie sa te intereseze ce cred acele fete despre tine, pana la urma astfel de lucruri se intampla peste tot. In plus, te poti imprieteni si cu alti colegi din clase paralele, poate mai ai vecini sau cunostinte. Stiu ca pare greu, dar incetul cu incetul te vei simti bine la scoala.
Bafta!

1 răspuns:
| adriana07 a răspuns:

Asa e in orice clasa! E destul de dificil sa te intelegi cu toata lumea.
Probabil baietii au dreptate sau fetele pur si simplu te critica pentru ca nu esti ca ele. Insa fiecare e cu caracterul sau. Daca vrei sa vorbesti cu ele incearca sa cauti puncte comune. Filme, muzica, baietii... sunteti la o varsta la care aveti mai multe puncte in comun decat credeti. Poti incerca sa faceti o iesire cu clasa la un film, suc sau altele. Atat tu cat si ele trebuie sa fiti constiente ca mai aveti 2 ani de petrecut impreuna, ani pe care o sa vi-i amintiti cu placere peste ani si ani.