| Psihoyounger a întrebat:

Cum vezi apogeul in dragoste?

Răspuns Câştigător
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Compatibilitate perfecta. Ceva mai mult decat Romeo si Julieta, mai mult decat Tristan si Isolda. Fiecare sa locuiasca in inima celuilalt in liniste si iubire infinita. Cele doua fiinte sa devina una singura, inseparabila. Dragostea este singurul etalon cu care trebuie masurata viata.

5 răspunsuri:
| 31957319 a răspuns:

Daca eu es fi implicat intr-o relatie, si m-ai intreba : cum vad apogeul in dragoste?
As raspunde: dupa ce m-as desparti, mi-as da seama care, sau unde a fost apogeul, in ce moment al relatiei.
Iar daca mi-ai pune aceeasi intrebare, dand-u-ma cu parerea in privinta unui exemplu, cred ca Romeo si julieta este cel mai frumos.

| Nastasia a răspuns:

Il zaresti putin.
Dupa asta urmeaza caderea abisala si te indepartezi tot mai mult de apogeu.

| zuzi_4846 a răspuns:

Emanuellex, daca ar fi intrebarea mea, ti-as da fundita. Foarte frumos ai scris. Am vrut sa raspund si eu dar, nu pot spune mai mult decat ai spus tu. Sunt foarte de acord cu tine. Felicitari! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pierzind contactul cu realitatea in timpul actului si intoarcerea undeva la origini.Adica la animal.

| tratament a răspuns:

Nu cred ca exista un apogeu in dragoste. Fiecare relatie aduce ceva inovator, de fiecare data te indragostesti altfel.

Exista asa numitele "ancore psihologice". Ce sunt ele? Sunt obiecte, locuri, melodii... sau pur si simplu sentimente care iti trezesc anumite amintiri.
De ce am adus ancorele psihologice in discutie? Pentru ca de multe ori, datorita lor o dragoste difera de alta. Un exemplu e melodia ei preferata. Nu ai cum sa nu tresari cand o auzi in autobuz, sau sa-ti zboare gandu' salbatic la ea. Sau, locul in care v-ati sarutat prima oara, restaurantul unde ati mancat o ciorba cand ati fost la munte happy... ai prins tu ideea.

Concluzionand? Tot timpul dragostea are alta "culoare", de fiecare data mai frumoasa decat ultima, tot timpul mai intensa. Deci nu cred ca exista un apogeu... ci mai degraba un ideal pe care ti-l formezi in timp.

Cheers!