| CowboyxD a întrebat:

Daca alerg si fac ciclism fac ca Somatotropina sa elimine mai multi hormoni de crestere?

1 răspuns:
| EaEmma a răspuns:

Hormonul uman de crestere (somatotropin) este esential in procesul de crestere, iar la adult are un rol important in activitatile metabolice. Este sintetizat in celulele acidofile ale hipofizei anterioare, iar secretia sa din granulele de depozit intracelulare este reglata de hormonii hipotalamici GHRH (growth hormone-releasing hormone) si SRIF (somatotropin release-inhibiting factor)...