| bogboy101 a întrebat:

Daca am notele 3 de 4 un 6 si in teza 5 trec clasa? Pe primul semestru am media 5. Eu cred ca trec.Dau funda! Si nu vreau cu media aritmetica stiu ca e o folmula.

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Urmărește etapele:

1) Calculezi media notelor:

(4+ 4+ 4+ 6): 4= 4, 5

2) Cifra rezultată (fără rotunjire) se înmulțește cu trei:

4, 5 x 3= 13, 5

3) Aceasta ultimă cifră se adună cu teza:

13, 5 + 5(teza)= 18, 5

4) Se împarte apoi la 4, adică:

18, 5 : 4= 4, 62

Iar 4, 62 se rotunjește si îți iasă media 5!

Obs: Teza reprezintă 24% din media finală.

Dacă pe primul semestru ai obținut media 5, ea se adună cu media de pe semestrul doi, adică cu al doilea 5, si media anuală va fi 5!

(5 + 5): 2 = 5(media anuală)

Ai înțeles acum?

7 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Îți iasă media 4.62, dar se rotunjește la 5. oo, deci promovezi anul școlar.

| Lαrisα a răspuns:

Pe semestrul II iti iese media 4, 4999997 (I'm not kidding) straight face Poate o sa treci. Nu stiu ce sa-ti zic.

| Lαrisα a răspuns:

Nu stiu sigur daca se aproximeaza media generala.

| Geamantanï a răspuns:

Da o treci nu te ingrijora