| gigibecalifan a întrebat:

Daca ati putea sa schimbati sistemul de invatamant din Romania, cum l-ati schimba?

2 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Salarii mai mari pentru profesori, acesta ar fi primul si principalul punct. Astfel acest post ar deveni mult mai atractiv, ar fi mai multi absolventi de liceu interesati (cred ca 99% dintre studentii care aspira in acest moment la postul de profesor o fac din pasiune) si, implicit, nivelul va fi mult mai ridicat. Exista foarte multi profesori nepregatiti in acest moment prin scoli si licee deoarece nu exista o concurenta reala. Ar fi si in beneficiul elevului ca cei mai eminenti absolventi de facultate sa ajunga la catedra. Pe langa asta, sa fiu sincer, mie sistemul mi se pare destul de bine pus la punct in acest moment. As readuce religia ca si materie obligatorie (s-ar putea sa ma insel, insa am inteles ca au facut-o optionala). O ora pe saptamana nu strica. De asemenea, as suplimenta numarul orelor de sport si m-as asigura, trimitand regulat inspectori, ca profesorii isi fac treaba. Exista foarte multi profesori de sport care dau o minge copiilor si ii trimit de capul lor pe teren ca sa treaca ora, iar ei stau la cafea, pe telefon sau ies la plimbare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mai multa practica, mai multa initiativa din partea elevilor, mai putin mura in gura si toceala si mai multa munca de descoperire pe cont propriu.