| Nimeni9887 a întrebat:

Dacă în anul 2000 copilul avea voie să fie bătut, urlat la el zi de zi de zi să stea să învețe, să nu comenteze, să poarte aceleași haine până se rup, să muncească de la 12 ani iar mulțumirea muncii atunci era că nu moare de foame și acel copil să fie foarte diferit efectiv o băiețoaică vărsător care este independentă și stie față de restul lumii să facă tot ce vrea când vrea, cum vrea și să simtă viața și se bucură la maxim de ea, pai? Nu mai exista măi o independentă care să nu depindă de un barbat????? Dacă și tu ai crescut diferit și cauți prietenia aia... Astept mesaj.
(Iar tu nu îmi comenta mie că nu există, că ce copilarisme, te rog fugi și citeste ce te pasionează pe tine si lasă-mă pe mine să caut ceea ce vreau deoarece spre dosebire de alți eu am speranță, ambiție și voință!) ???? Nu ești în pielea mea, ești în a ta! Nu ai gândurile mele și concepțiile mele tuu le ai pe ale tale, tuu ești unic! Ok atunci lasă-mi părerea în pace! Iar dacă ai citit până aici și iubești viața rău și sti ca poți face orice vrei pai hai să dăm play la distracție să ne facem viața tată!

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Asta o fi fost la tine. Oricum, in copilarie am luat si eu putina bataie cu papucul la fund. Si mi-a prins bine.
Copilaria mea fiind acum vreo 40 de ani.

| Violleta2022 a răspuns:

Suparata pe viata, sau asa doar o frustrare de moment?

Sa stii ca exista viata REALA, aia de iesi afara din casa si intalnesti oameni, asemeni tie, cu care poti sa legi prietenii, poti sa-ti afci un iubit, poti sa te mariti chiar si sa faci copilas, educandu-i total diferit de cum ai fost tu educata.

| dullcat a răspuns:

Buna.Cu cine vorbesti? Avand modul asta extrem de pasiv agresiv nu cred ca vei avea succes in ce ti-ai propus, din pacate.

| Hyperion7 a răspuns:

Sa o luam cu inceputul.
Traiul prost este valabil și la copiii născuți oricând (cum e în Africa)…iar faptul că ai fost pusă la zid de niște părinți comuniști,nu e ceva nemaivăzut,am trecut și încă trec și eu prin asta și pot spune că am câteva traume legate de trecut, dar le voi vindeca in timp și voi fi bine, cel puțin eu.
Au fost momente, și bune, și rele.Copilaria nu a fost cea mai frumoasa perioada,dar totuși,am depășit chestia asta și mă focusez doar pe prezent și pe viitor, trecutul nu mai contează.Am învățat ce a fost de învățat din el,atât.
Cert e că e bine că vrei să ieși din cercul asta vicios al dependentei și că vrei sa faci totuși schimbări în viața ta,dar reține!
Până nu îți vindeci traumele din trecut,nu poți avansa sănătos in viața.

Dependenta fata de un bărbat da,a fost și mai e de actualitate in unele căsnicii,asta nu e un secret,DAR, aceasta dependenta este voită,adică femeia își dorește asta pentru a putea obține foloase de orice fel de la bărbat.
Deci aceasta dependenta este o alegere pe care fie ți-o asumi,fie nu ți-o asumi,riscând totul și pierzând totul.
Eu îți zic că sunt căsnicii in partenerii sunt egali,nu se discriminează unul pe altul și nu concurează pentru a demonstra celuilalt cat de bun e el.

Legat de faptul că ai voința, ambiție și ce mai ai, foarte bine,ai tot respectul meu.

Într-adevăr,e mult mai ușor să judeci,decât să te implici in a face ceva,dar nu mai bine lucrezi la propria persoana pentru a nu îți mai pasa de ce crede x,y, z?
Adică îți faci un bine ție, până la urmă.
Legat de unicitate, și tu ești unica de asemenea.

Eu iubesc viața, in ciuda tuturor evenimentelor negative din viața mea, pentru că, vezi tu, eu prefer să mă diferențiez de ceilalți printr-o atitudine optimista.Nu mai vreau sa mă afund in pesimism.

Concluzia pe care eu am tras-o in urma citirii întrebării tale,e că lași trecutul sa te domine puțin și nu îți dă voie sa fii tu in adevărul sens al cuvântului.
Trecutul, e trecut și oricât de dureros ar fi, trebuie sa privești optimista viața, pentru că oameni care să te strice și să îți vrea răul sunt mulți, buni sunt mai putini, dar sunt.
Așa că, daca vrei să trăiești în pace, lucrează mai întâi cu tine și cu emoțiile tale și apoi caută oameni care îți oferă aceeași energie.
Bafta multa!

| VoidEternal a răspuns:

Tu ai inceput sa te certi cu cei care îți citesc întrebarea înainte să o termini.

Tu nu cauți prietenie, tu cauți scandal.

| Nimeni9887 explică:

Să mă ferească Dumnezeu de mintea umană?‍♀️?
Imi pare extrem de rău... Ba nu?
Nu am vrut să dau de înțeles nimic decât că dacă apare fata aceea pe aici care înțelege ceea ce spun, aștept msjjjj.
Viata reală?
Alo, muncesc pe bani frumoși si pe muncă de depozit și îmi fac toate poftele și stau numai pe strada adica iubesc sa stau afara pe strada de la 12 ani? Calm nu totul se rezumă la bani și la a face o familie?‍♀️ Asa este... Minte limitata de om. Ce poți ști tu altceva?❤️

| Nimeni9887 explică:

Nu vreau să cunosc oameni, Doamne chiar nu am să mă pot înțelege cu oricine, deoarece eu nu mai sunt limitată cum sunteți mulți dintre voi?‍♀️
Ce să cunoști frate... Care înțelege ce am mancat eu pe aici știe deja. Mentalități limitate și încuiate, trebuie să stai să le explici mură-n gură Doamne... Tu veziți de viata ta? Da? Ai înțeles copilu? Deci tu da? Ai viata ta. Da? Eu o am pe a mea. Da? E, bun. Tu stai în viata ta și în gândurile și problemele tale! Eu fac orice vreau, când vreau, cum vreau, unde vreau, cu cine vreau și ma simt extraordinar ❤️ puup

| Nimeni9887 explică:

Deci dacă scrie clar negru pe alb du-te... da du-te mă și lasă-mă dacă nu ai treaba cu prieteniile și nu înțelegi cu adevărat ce scrie.
Când eu am scris clar, tu nu poți constientiza că eu efectiv te dau... ca nu ma interesează despre tine și părerea ta, mă atâta lucru nu esti capabil să înțelegi? Dacă ai venit doar sa îmi reproșezi chestii și să îmi dai tu mie sfaturile tale... Nu multumesc, știu ce vreau și știu mai bine ce vreau eu decât ai ști tu. Paa❤️

| Violleta2022 a răspuns (pentru Nimeni9887):

Mai fetita, am inteles ca nu ai educatie, ca nu ai o familie, ca esti libera sa faci ce vrei, dar nu-ti bati joc de viata ta, ca-i pacat sa o irosesti pe droguri, alcool si golaneala.
Vorbesti mult si fara sens, semn ca esti sub infleunta altor substante, chiar nu esti coerenta in ceea ce scrii pe aici.
Iti reamintesc ca tu ai venit aici se ne ceri ajutorul, nu vice versa!
Ia de invata sau du-te mai departe pe strazi si fa-ti de cap, daca nu vrei, viata iti apartine si daca asa doresti sa ti-o traiesti, sa stii ca nu intentioneaza nimeni sa te opreasca.