| anonim_4396 a întrebat:

Daca intr-un vin rosu sau alb adaugi cola atunci scade alcoolul (te imbeti mai greu) sau ce?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, cantitatea de alcool ingerata e aceeasi
Strici doar vinul

| Andreeush a răspuns:

Nu, e aceeasi cantitate.

| Holiday a răspuns:

Bineinteles ca daca bei acelasi numar de pahare in ambele variante, in cazul vinului diluat cu cola, sau altceva, ceea ce bei va avea o concentratie de alcool mai mica, deci te ametesti mai putin.

Daca bei o sticla de vin simpla si aceeasi sticla de vin diluata cu cola, efectul e acelasi. Pe de alta parte, daca mai adaugi ceva, in principiu iti ia mai mult timp s-o bei, asa ca te matolesti mai greu.