| zxzx a întrebat:

Daca intri la facultate in primul si prinzi loc cu taxa si nu la buget, in urmatorii ani poti fi scutit de taxa sau o platesti in fiecare an? Daca da, in ce conditii?

Răspuns Câştigător
| PinkTerror a răspuns:

La majoritatea facultatilor (as fi zis toate dar cica sunt si universitati care fac aceasta redistribuire semestriala)

procesul este urmatorul: in primul an intre in functie de examen. Dupa examene si sesiunea de restante se recalculeata care sunt primii X din an. cei X sunt cei care vor fi in anul 2 la buget.
Apoi acest proces se aplica si la anul 3.

Astfel faptul ca intri in anul intai la cu taxa sau la buget nu iti garanteaza ca si in ceilalti ani vei beneficia de acest lucru. In plus mai sunt oameni care se retrag, care gasesc ceva " mai bun" etc.

3 răspunsuri:
| PinkTerror a răspuns:

Te rog sa imi scuzi greselile dar eram la munca si m-am grabit.

Have Fun

suntserios
| suntserios a răspuns:

In functie de politica universitatii. Sunt unele universitati care in fiecare semestru se face o noua redistribuire dupa medie.

| Joyman a răspuns:

Daca intri la faculate pe loc cu taxa, in anii urmatori poti sa treci la fara taxa daca ai medie mare, dar trebuie sa faci o cerere atunci cand vrei sa treci la fara taxa