| Jonnn a întrebat:

Daca ma retrag de la facultate acum, avand in vedere ca sunt la taxa si am achitat-o exista cumva vreo sansa printr-o cerere sau ceva sa mi-o recuperez? Tin sa precizez ca am probleme financiare si de sanatate. Sunt la universitatea din Bucuresti. Astept raspuns, multumesc anticipat.

Răspuns Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod normal ar trebui sa-ti restituie o parte din taxa, daca ai platit-o pe intregul an, macar pe cea aferenta sem.II.
In orice caz vezi ce spune regulamentul Universitatii sau intereseaza-te la secretariat ori la contabilitate.

| Jonnn explică:

Am platit doar sem 1, asa crezi ca voi primi ceva inapoi?

| Ioandelasal a răspuns:

Nu are importanta ce cred eu, important este ce scrie in regulamentul universitatii privitor la taxa.
Ti-am spus ca ar trebui sa-ti restituie o parte din taxa, aferenta restului din an pe care n-o sa-l faci sau cel putin pe cea aferenta sem.II, daca ai platit taxa pe intregul an scolar. Daca ai platit numai sem.I atunci s-ar putea sa nu ti-o mai restituie desi normal ar fi sa-ti restituie o parte. Depune o cerere atunci cand te retragi si solicita restul de taxa.

2 răspunsuri:
| RainbowD a răspuns:

Salut. Banii ce i-ai platit, nu ii mai primesti inapoi. Cel putin asa stiu. Dar, de ce nu mergi la decanatul facultatii sa vorbesti acolo. Ei poate stiu cum sa te lamureasca mai bine.

| ălkjmhgf a răspuns:

Există, dar trebuie să mergi la secretariat să vezi cât la % din sumă o să-ți fie înapoiată. Cu cât trece mai mult timp de la achitarea ei, cu atât o să scadă suma ce o vrei returnată. Mergi și vorbește cu cei de la secretariat, o să te lămurească ei.