| DiaDiana9 a întrebat:

Daca mananc putin corpul o sa se obisnuiasca asa si nu o sa slabesc?

8 răspunsuri:
| Alyra a răspuns:

Bună.
Da, poți să ajunge la o așa-numită "perioadă platou". Aceasta poate fi prevenită prin diverse metode.
"Daca ai tinut dieta timp de mai mult de o luna, pentru a preveni raspunsul de infometare al organismului, ai putea incerca ciclizarea caloriilor. Incepe prin a alterna 3 zile cu numar scazut de calorii ingerate cu o zi cu numar crescut de calorii ingerate. Mai poti incerca si ciclizarea carbohidratilor, astfel ai putea avea 3 zile cu low carb si una cu un numar ridicat de carbohidrati.

Mai pot fi de ajutor asa-numitele cheat-meals sau cheat-days, in timpul carora poate creste secretia hormonului leptina care ii semnaleaza creierului tau ca, corpul tau are rezerve suficiente de energie."

https://projectfit.ro/de-ce-nu-mai-slabesc-afla-ce-este-un-platou/

Baftă!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| RKBlue a răspuns:

Cat de putin?
500 de calorii pe zi?
Asa ajungi ca evreii din lagarele de concentrare(poti cauta poze, si vei vede)
Putin in sensul ca inainte mancai 4 parfurii de ciorba, si acum una?
Depinde de putin.
Mananca sanatos, adica echilibrat, nu exagera.
Bea destula apa, fa cardio si exercitii fizice.

| Michaeel a răspuns:

La început îți va fi greu dar după o perioada, da, corpul tău se va obișnui și îți va fi și ție de ajuns.

| Anonima163333 a răspuns:

Fa ce ti-am zis in celelalt RASPUNS si o sa slabesti.

| marinescub701 a răspuns:

Daca mananci mai putin, exista posibilitatea ca la inceput sa nu se intample nimic, intrucat corpul are o memorie a kilogramelor si tinde sa se simta atacat. Daca brusc incepi sa mananci ca inainte, exista sanse sa te ingrasi destul de mari. Insa dupa o vreme poti incepe sa slabesti pana cand acea cantitate este normala pentru corpul tau. Totusi, alimentatia singura nu poate sa faca prea multe pentru silueta, trebuie sa faci si sport

| Numee a răspuns:

Daca te apti din a manca m-ai rau te ingrasi (iti spun din propria experienra)!
Daca vrei sa slabesti trebuie sa te ti de un regim, sa bei minim 2 litri de apa pe zi fara băuturi carbogazoase (sucuri) Sa faci miscare zi de zi (ATENTIE: sa incepi usor deoarece poti face febra musculara)
*Iti poti instala o aplicatie de pe googol play pentru slabit sunt multe!
Ps: mult succes cu dieta!
Multa sanatate!

| bianca47 a răspuns:

Si eu am inceput sa mananc putin de foarte mult timp si da, poti slabi. Eu chiar reusesc sa ma si mentin chiar daca in unele zile mananc extrem de multa ciocolata, pentru ca eu nu ma pot abtine la ciocolata. Dupa cateva saptamani stomacul ti se micsoreaza si astfel vei manca mai putin in continuare. Si incearca sa mananci incet, astfel te saturi mai repede cu mai putin.