| UmbraDeVulpe a întrebat:

Daca mi am patat o bluza de la geaca cu care umblu acum adica ca s-a pus din culoarea de pe geaca pe bluza respectiva e din cauza ca de cand am cumparat geaca adica din decembrie nu am spalat o deloc si dupa ce o spal nu se va mai pune pe nici o haina culoarea de pe ea in momentul purtarii sau chiar si dupa ce va fi spalata tot poate pata haine? Ori dupa spalare nici macar in momentul purtarii nu se poate pune culoarea de pe o haina pe alta? Adica nu numai la spalare nu se transfera culori? Nici cand porti nu se face acel transfer? Sau daca e premium geaca pe care o port acum deci de calitate inseamna ca petele de la bluza nu sunt de la geaca sau? Sau chiar si din hainele de calitate mai iese culoarea ca sa elimine excesul de vopsea sau cum? Ca acum de la mancare si etc nu poate sa fie pentru ca chiar am fost atent cu astea, inseamna ca sunt de la geaca?

5 răspunsuri:
| Ilovedinero a răspuns:

Cum naiba sa nu iti speli geaca din Decembrie? Si cum adică geaca cu care umblu acum? Hainele nu au " exes de vopsea" Hainele nu le vopsești ca pe covoare.Au țesătura vopsită. Culorile se transfera doar in momentul in care le speli la masină, daca haina este de calitate atunci nu este vorba de transfer al culorii, avand in vedere si faptul ca.nu ai spalat-o.Tu, ca om trebuie sa te speli pe tot corpul o data pe zi si să speli hainele, orice haină, după fiecare folosire, indiferent de locul in care ai purtat-o

Răspuns utilizator avertizat
| Ilovedinero a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Nu stiu frt, mi-am pierdit interesul cand am vazut ca nu le speli.Baga-le in masina de spalat si aia e