| anonim_4396 a întrebat:

DAU FUNDA! Buna TPU. Am o problema mai delicata, daca pot sa spun asa straight face. pai ce pot sa spun este ca acum cateva luni mi-am pierdut cea mai buna prietena. Precizez ca ne cunoastem de 5 ani si nu e usor sa o uit, dar sa va spun intai de ce ne-am certat. Ea tot incepuse sa iasa cu alte fete si atunci cand iesea cu ele, eu eram 0 barat pentru ea, ca sa nu mai spun ca nici nu ma invita cu ele afara si pe deasupra mai imi si spunea de 100 de ori ca iese cu ele si de fiecare data ma simteam prost si plangeam. Si cand nu avea cu cine sa stea, venea la mine, si eu cum am fost proasta o iertam si nimic nu mai conta. O iubeam si o iubesc enorm, enorm, enorm! Doar ca ma deranjau lucrurile pe care le spunea. Si cand am incercat sa vorbesc cu ea despre problema [ asta inainte sa ne certam ] mi-a spus ca sa o las in pace ca ma supar din orice straight face. Pentru prima data nu mai aveam replica. Pur si simplu ramasesem uimita de felul in care putea sa vorbeasca cu mine. Imi spunea ca ma supar din nimicuri si etc. Lucruri care ma fac sa plang, si dor extraordinar de tare mai ales cand tii enorm la o persoana. Dar this is the life, no?! Si cu timpul ne-am facut noi prietene, eu crezand ca o sa perceapa ca a gresit si ca o sa ne impacam, dar nu, nu a fost asa! Si-a facut alte prietene si nici macar nu ma saluta. Dupa cateva zile de la incident, a venit ziua mea, si, eu, crezand ca poate ne vom impaca, ea a zis ca nu vrea sa vina. Nu mi-a zis nici macar la multi ani straight face sad. Dupa o luna de zile a venit ziua ei, si, nici macar nu m-a invitat. Atunci am inteles ca nu mai are rost sa ma strofoc. Ma duceam pe langa casa ei si incepeam sa plang cand ii vedeam pe ceilalti cum sarbatoreau si eu... eu stateam ca o proasta sa ma uit la ei. Am incercat sa o uit si sa imi fac noi prietene, dar NU POT! De fiecare data cand imi aduc aminte de ea si in total de noi, incep sa plang si totusi a trecut mult de atunci. Deci nu pot sa o uit. efectiv straight face Am rugat-o sa se intoarca inapoi, dar mama ei mi-a spus ca eu sunt o influenta negativa asupra ei, cu toate ca nu i-am facut nimic niciodata, ca o iubeam enorm. [ precizez ca sunt fata ]. Dar de fiecare data imi spunea ca nu vrea si ca sa incerc sa o uit, dar eu NU POT! Dati-mi un sfat va implor, nu mai stiu ce sa fac, sa continui sau sa las balta totul? sad Multumesc enorm pentru sprijin!

1 răspuns:
| missbee a răspuns:

Mda, înțeleg genul ăsta de falși-prieteni care îți sunt de fapt prieteni doar când au nevoie de tine. Numai peste din ăștia am dat și eu.
Tind să cred ca e doar o etapă. E vârsta la care cunoști mulți oameni, și pierzi și mai mulți. Trebuie să mergi mai departe, să nu te cantonezi într-un capitol închis din viața ta. Ai mulți ani înainte în care vei cunoaște zeci, sute de persoane. Te vor dezamăgi toți, mai mult sau mai puțin la un moment dat, să fii sigură de asta. Alege-i pe cei mai buni pentru tine, și uită-i pe cei care îți fac rău. Din toți cei pe care îi vei cunoaște, doar 5% sau poate mai puțin îți vor fi alături când chiar ai nevoie. E cursul vieții. Dacă ne-am demoraliza așa la fiecare om care ne lasă baltă, nu am ajunge nicăieri.
Fă-ți prieteni, intră în alte cercuri de cunoștințe, ieși în oraș, distrează-te... nu are rost, nu te merită și știi asta.

Baftă!