| angelinthedark a întrebat:

Dau fundita. M-am despartit de prietenul meu din cauza ca l-am mintit, si ne-am desp. mi-a dat papucii, am mai vb la telefon ca amici, dar el nu mai vrea sa fim impreuna ca cica l-am ranit si nu mai poate avea incredere in mine. Oare credeti ca exista sansa ca el sa uite cu timpul greseala mea, sa ma ierte si sa doreasca sa fim iar impreuna? Noi am fost mult timp impreuna si am facut multe impreuna...Stiu ca ma iubeste, mi-a dovedit asta dar si eu il iubesc enorm, dar nu st ce sa fac.Inca e suparat si vad ca e sigur ca nu mai vrea sa continuam.Eu nu vr sa ma umilesc pentru el sa ma rog sa ne impacam. Oare se poate ca el sa se intoarca la mine?

Răspuns Câştigător
| paramore a răspuns:

Aha, deci pn la urma ti-a dat papuciithinking aminteste-ti de cate ori noi, cei de pe TPU ti-am spus sa iti schimbi comportamentul si sa nu mai fii egoista ca o sa se sature de tine, nu ai crezut. dupa ce ca u ai gresit nu o mai face pe simandicoasa, daca tii la el insista tu, nu astepta sa vina el la tine ca nu va veni. cere-ti scuze, arata-i ca iti pare rau, surprinde-l cu ceva, nu astepta sa iti pice din cer, ca dumnezeu iti da, dar nu iti baga si in traistastraight face

9 răspunsuri:
| Elena1234456 a răspuns:

Nu il presa, acorda-i timpul necesar, ranile se vindeca in timp.

| Vizitiul a răspuns:

O sa iau pe rand fiecare afirmatie a ta si o sa-ti arat unde ai gresit, aducandu-ti si argumente palpabile. Cum mai poti cere confienta acolo unde ai pierdut-o? Nu o sa mai ai parte de incredere de la fostul tau iubit. Daca eu te mint, tu, vei mai putea avea incredere in mine? Nu cred, in cel mai fericit caz o sa mimezi increderea pentru a nu ma simtii eu prost, iar pentru asta ai nevoie de mult altruism si lipsa de autoritate. Ce am spus mai sus, e valabil si intre tine si fostul tau iubit. Mi se pare normala decizia iubitului tau. De ce? Pentru ca, in momentul in care iubesti, te privezi de tot ceea ce ar putea face rau persoanei iubite, lucru pe care tu nu l-ai facut. Situatia ta, ma face sa-mi intaresc spusele : "O persoana imatura nu poate intretine o relatie de iubire"!
Spui ca nu vrei sa te rogi de el, pentru a va impaca, deoarece te vei umilii. Bun. Spui ca-l iubesti, deci, unde naiba -si are locasul umilinta in iubire? Cand iubesti faci unele concesii, depasesti unele bariere, fara scrupule, fara complexe, fara rusine. Ma refeream la dragostea leala. Prin spusele tale, ma faci sa cred ca, tu, ai trait o dragoste din varianta "pseudo". Nu am zis-o eu, ci tu!
In final, o sa-ti dau un sfat demn de urmat, zic eu. Nu mai cauta iubire acolo unde nu este si nici nu va mai fi. Accepta realitatea, schimba-ti comportamentu. Minciuna degradeaza personalitati si -n final, duce la marginalizare din partea celorlalti. Asta doresti? Mi-e greu sa cred.

| Vizitiul a răspuns:

SoL-da-mi voie sa rectific spusele tale. Nu vreau sa par superior, dar nu-mi place cand cineva mimeaza optimismul. Rana se vindeca in timp, dar cicatricea persista. Cicatrice care, iti aduce aminte de un trecut in care ai trait o deziluzie. Deci, care-i relevanta timpului? N-are nicio relevanta...
Bebe- nu exista minciuna mare sau minciuna mica, exista doar minciuna!

| smile a răspuns:

Este posibil ca el sa se intoarca la tine dar lasa-l sa se mai gandeasca si nu il presa poate cu timpul isi va da seama cata nevoie are de tine si tu de el. In primul rand incerca sa-i castigi increderea si restul va veni de la sine. Bafta. Fundita?happy

| Zenithf a răspuns:

Depinde de multe. Daca va iubiti amandoi atat de tare, atunci lasati orgoliul deoparte. Dar iti spun, minciuna darama increderea, si atunci se naste gelozia, si gelozia distruge ceea ce increderea cladeste. Intr-o relatie nu trebuie sa existe asa ceva.
Cauta-L pe Dumnezeu, caci mintind si Lui i-ai gresit, dar El te poate ajuta cel mai mult sa se vindece relatia voastra. Printre altele, citeste si 1 Corinteni 13.

| paramore a răspuns:

Zenithf citeste toate intrebarile ei ca sa vezi despre ce e vorba, ea spune ca il iubeste dar de fapt numai el trebuie sa-i demonstreze ca pe ea o doare... burtawaiting
si pe deasupra il mai si minte.deci la ce te poti astepta cand te comporti asa?

| foxi a răspuns:

Daca l-ai iubit, nu puteai sa-l minti! Daca e destept nu se mai intoarce!

| bebe_1671 a răspuns:

Depinde cat de mare a fost minciuna! Si. daca il iubesti sau il iubeai cum spui.De ce l-ai m-ai mintit?oh go on

Poate daca ii demonstrezi inca odata cat de mult il iubesti o sa incerce sa uite... daca tine cu adevarat la u; P.
Sper ca ti-am fost de folosbig grin

| Gesii a răspuns:

Din moment ce tu ai gresit, de ce sa se intoarca el la tine?