| anonim_4396 a întrebat:

De 1-2 ani imi curge un lichid alb si lipicios de jos. Uneori cand ma mai duc la baie vad lichidul "proaspat" adica cand e transparent, dar apoi se face alb. Uneori si cand ma sterg cu hartie mai apare si acolo lichidul ala si uneori curge prea mult si mi se lipeste de parul de jos, iar atunci trebuie sa fac dus.
Mi-e rusine sa vorbesc cu mama despre asta pentru ca eu sunt mai timida si mie rusine.Si nici nu stiu cum sa incep.Intrebarea este: De ce imi curge lichidul ala?

Răspuns Câştigător
| SunnyDay88 a răspuns:

Aia e ovulatia scumpa. adica lichiudul acela transparent apare la ovulatie, care apare can 2 zile consecutive la mijlocul lunii. daca mai ai si lichid alb si e mult si e toata luna probabil ai o usoara vaginita, nimic de ingrijorat, pot fi si doar lactobacili care sunt acolo in mod normal si na... aia e secretie normala.

| KinouRaluca23456 a răspuns (pentru SunnyDay88):

Dar o să curgă așa mereu?

12 răspunsuri:
| hideaway a răspuns:

Cum să îți fie rușine de propria ta mamă? Oricum, ce vârstă ai? Dacă ai 10-13 ani este posibil să îți vină menstruația.

| Mussete a răspuns (pentru hideaway):

Am 12

| SunnyDay88 a răspuns (pentru hideaway):

Eu banuiesc ca are ciclu pentru ca acestea sunt simptome de ovulatie.

| AdeElLl a răspuns:

Acel lichid alb cum ii zici tu e normal sa iti ramana pe chilotei deoarece e o secretie si iti vine inainte si dupa menstruatie... poti folosi acele dischete nu stiu cum sa le numesc subtiri si lungi exact ca tampoanele dar fara aripioare si subtiri pentru a nu te mai deranja.
Poti sa te si epilezi la zona intima.zic si eu

| SunnyDay88 a răspuns (pentru AdeElLl):

Mai bine schimba chiloteii decat sa si puna absorbante zilnice/protexslip. de ce? pentru ca au proprietatea de a mentine umezeala si din cauza asta se pot produce vaginite.
eu cred ca are grija de zona aia si... oricum e irelevant in discutia asta daca are sau nu par pe acolo.

| AdeElLl a răspuns (pentru SunnyDay88):

"curge prea mult si mi se lipeste de parul de jos" de asta am spus:"Poti sa te si epilezi la zona intima.zic si eu" iar eu i.am recomandat acele dischete ca la scoala sa nu se simta incomoda sau..Am raspuns la intrebare cum am stiut eu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se numește secreție vaginală.
E normal, arată că organismul se curăță astfel și se lubrifiază.
Toate fetele au așa ceva.
În vreo 2 ani îți vine și menstruația.
Mie mi-a dat la 9 ani și recunosc că m-am speriat, mă întrebam ce o să spună mama dacă vede chiloții murdari. Dar am discutat cu ea și m-am lămurit. Și nu îți fie teamă, dacă nu cu mama ta, cu cine să discuți? E cea mai apropiată de tine și de sufletul tău. Plus că sunteți fete amândouă.

| monicabanana a răspuns:

Si mie mi-ar fi rusine in locul tau dar cel mai bine ar fi sa vorbesti cu mama ta de acest subiect ea va sti ce sa iti spuna.Dar eu stiu ca e o problema asta si trebuie sa te duci la doctor ca sa te vada un ginecolog s-ar putea sa fi racit poarta bluzele in pantaloni sa iti aperi ovarele! Sper ca am fost de ajutor.Bafta!

| SunnyDay88 a răspuns (pentru monicabanana):

Daca era racita o dureau ovarele sau facea o ustura cand facea pipi. iar daca avea o vaginita serioasa o manca si o ustura. nu are nimic grav.

| Sorana20 a răspuns:

Si mie si nu stiu de ce si sunt speriata

| DoddyBeea a răspuns:

Raspunsul tau aici...