| Alllllexandra a întrebat:

De cateva zile, mi-am cumparat un cutter si il port mereu in geanta(inclusiv la scoala) deoarece ma mai folosesc de el pentru DIY(chestii facute de mana) sau sa tai ceva ce nu reusesc sa desfac, etc. Incalc legea? E considerata arma alba? Ar trebui sa il tin numai in casa?

2 răspunsuri:
| RareşTPUro a răspuns:

Nu prea ai voie cu el. E ca si o arma alba. Daca te prinde vreun profesor, primul gand la asta il duce. "Ce cauti cu cutter-ul si obiecte ascutite/taietoare la scoala. Si poti risca si exmatricularea sau scaderea notei la purtare.

| Parker_Kip_1997 a răspuns:

Depinde ce fel de cutter, daca poti crapa un om cu el, e ilegal.
Daca are o lungime mai mare de 15 cm sau o latime de 0, 4 cm