| Danielaflower a întrebat:

De ce adulti ne numesc pe noi adolescenti copii?

8 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Pentru că, din punct de vedere biologic, vârsta de 11 şi 13 ani la fete, 12-14 ani la băieţi şi până la 19-21 de ani la ambele sexe este vârsta adolescenţei.
Atunci începi să te dezvolti din punct de vedere fizic, dar şi intelectual!
http://www.noifetele.ro/main/home.php

| inger02 a răspuns:

Pai pana la varsta de 10 ani sa zicem ca esti copil. de la varsta de 11 pana la 18 ani esti adolescent. deoarece atunci corpul nostru se dezolvta, apare pubertatea. de exemplu : apare par in unele zone, apar cosurile; fetelor le cresc sani, se inalta. de aceea ne numim adolescenti. pentru ca corpul nostru sufera o transformare.

| ZigZagMTFK a răspuns:

Ei ne numesc adolescenti sau copii pentru ca suntem asa. Pana la 14 ani suntem copii, iar de la 14 pana la 18 suntem adolescenti, si de la 18 suntem adulti. Nu este o problema sa ne numeasca asa.Acesta este lantul vieti. Mai intai copil, apoi adolescenti, urmeaza adulti, si in cele din urma batrani. big grin

| luniii a răspuns:

Copil esti pana la varsta de 14 ani(inclusiv), adolescent de la varsta de 15 pana la 18-19, adult esti dupa 18 teoretic dar practic esti dupa 30.

| Mariaaa234 a răspuns:

NE NUMESC ASA deoarece suntem mai mici ca ei si de aceea suntem,, copii''intelegi?

| Caluțcucorn a răspuns:

Fata mai usor cu baieti ca prea ii iei de ****

| Adda27 a răspuns:

Pentru ca noi, si atunci cand vom creste, pentru ei tot niste copii vom ramane, iar adolescenta face parte din copilarie, o parte din viata pe care adultii n-o mai inteleg, chiar daca au trecut si ei prin ea.

| TeAjutOricumAiFii a răspuns:

Ma vezi in poza? pe mine ma face copil pentru ca inca nu suntem atat de mari si pentru ei ramanem mereu copii :X funda :X