| alle12 a întrebat:

De ce, ca elev, nu ai voie sa frecventezi restaurante?

Răspuns Câştigător
| BiuL a răspuns:

Nu ai voie sa le frecventezi in timpul orelor de curs! In timpul liber faci ce vrei, mergi unde vrei (unde le e permis accesul minorilor, dar nu cunosc restaurant unde accesul acestora sa fie interzis).

6 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

In primul rand minorii nu au voie in restaurante, unde se presupune ca aici se consuma bauturi alcoolice. La fel specifica si regulamentele scolare. Asta nu inseamna ca nu poti merge la un astfel de local sa servesti masa impreuna cu parintii. Ca localurile sunt pline cu minori, contrar legii, asta este cu totul alta poveste.

| alle12 explică (pentru neutrino):

Ok, inteleg ca interzis sa comercializezi bauturi alcoolice minorilor, dar ce legatura are una cu alta?

| suntserios a răspuns (pentru neutrino):

Nu ii interzice nimeni unui minor sa ia masa la restaurant atat timp ca nu consuma alcool si nu e in timpul programului scolar

| Radu284 a răspuns (pentru neutrino):

Ce lege spune ca elevii nu au voie in restaurantele unde se consuma alcool? (adica aproape toate restaurantele)

| kyliejenner a răspuns:

Nu mi se pare normal sa nu ai voie sa mergi la... restaurante sau oriunde vrei. E viata ta. Daca esti iconstient si vrei sa chiulesti in loc sa stai la ore, atunci fa cum iti taie capul. E treaba ta.

| alle12 explică:

Cu siguranta asta e ce cautam, multumesc!