| LikeChocolate a întrebat:

De ce fetele cand sunt pe stop nu pot intra in biserica?:s

1 răspuns:
| charlie_7938 a răspuns:

In vechime israelitii aveau o lege sanitara...
niste reguli primite de la moise
Leviticul 15:19
Femeia care va avea o scurgere, şi anume o scurgere de sânge din trupul ei, să rămână şapte zile în necurăţia ei. Oricine se va atinge de ea va fi necurat până seara.
Lev 12.2;
Leviticul 15:20
Orice pat în care se va culca ea în timpul necurăţiei ei va fi necurat; şi orice lucru pe care va şedea ea va fi necurat.
Leviticul 15:21
Oricine se va atinge de patul ei să-şi spele hainele, să se scalde în apă, şi va fi necurat până seara.
Leviticul 15:22
Oricine se va atinge de un lucru pe care a şezut ea să-şi spele hainele, să se scalde în apă, şi va fi necurat până seara.
Leviticul 15:23
Dacă este ceva pe patul sau pe lucrul pe care a şezut ea, cine se va atinge de lucrul acela va fi necurat până seara.
Leviticul 15:24
Dacă se culcă cineva cu ea şi vine peste el necurăţia femeii aceleia, el va fi necurat timp de şapte zile, şi orice pat în care se va culca va fi necurat.

da intre timp s-au inventat tampoanele...nu cred ca mai e valabila