| marmotavorbareatza a întrebat:

Pot intra in biserica fetele care au probleme..menstruatie?

10 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

In vechiul Israel era aceasta interdictie, dar cand a venit Isus, a fost abolita aceasta lege.Romani10:4

suntserios
| suntserios a răspuns:

Crezi ca te controleaza cineva la intrare?

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Asta e cea mai mare prostie.Cum sa fie pacat daca iti vine ciclul? E ceva normal,si nu poti controla asta.
Poti intra, iar daca intri nu inseamna sa esti murdara, poate in caz ca nu te speli.E anormal sa nu te lase sa intri intr-o cladire doar pentru ca ti-a venit menstruatia, e ceva primitiv si prostesc.
Si da, te poti duce la biserica.Nici macar Dumnezeu nu poate sa-ti interzica asta.

| Kalla a răspuns:

Eu intru.E doar o prostie chestia ca nu poti cand esti pe stop.Doar e ceva de la Dumnezeu.E normal sa ai ciclu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oricand.
Doar pe la tara unii au ramas cu ideiile de acum 4000 de ani cand inca nu existau absorbante.

| EmilTraian95 a răspuns:

Uite problema aceasta este foarte veche de pe vremea cand nu existau mijloace sanitare ca astazi. In biserica nu este voie sub nici o forma sa cada sange fie el de barbat sau femei deoarece Iisus a scos jertfa sangelui prin jertfa sa pentru noi. Femeile pe vremuri care nu dispuneau de absorbante erau mai predispuse sa lase niste picaturi prin carpele sau vata ce puneau ele acolo, acum nu mai este nici o problema.

| marmotavorbareatza explică:

Pai asa am auzit. ca nu este bine ..ca cine face asta incalca regulile etc. si eram curioasa

| RockOrNothin a răspuns:

Eu personal am intrat când m-a târât profa de sport și încă sunt vie, am două mâini, două picioare.
Dar, cum stau la țară și există acest "mit" toți au spus că este păcat, că mă lovește blestemul (de când blesteamă Dumnezeu?) laughing

| razvanytb a răspuns:

Ce legatura are biserica cu menstruatia? normal ca poti intra in biserica