| SuntFataInPlm a întrebat:

De ce in Italia ne denigreaza? Adica... nu stiu, asa este, si sunt foarte prefacuti si te iau peste picior.
Sa raspunda doar cei care au fost, sau sunt in Italia.
Dau funda

Răspuns Câştigător
| d2i0a0n1a a răspuns:

Nu sunt toti prefacuti. Eu nu am trait acolo, dar am vizitat multe orase. Am vizitat si scoli, iar multi dintre elevi si profesori au o parere buna despre romani. Intr-adevar, nu despre cei care merg acolo si nu muncesc, injura si altele de genul asta.
Probabil ca italienii (si altii) cred ca toti suntem la fel, nepasatori, care pleaca din tara natala, spre alta, ca sa o distruga. Presupun ca ei cred ca noi suntem saraci, lenesi si incapabili sa ne descurcam in Romania.
Dupa cum spuneam, personal nu am avut probleme, dar trebuie pana la urma sa ii intelegem si noi. Daca in orasul tau, s-ar muta (poate sunt) un grup mare de emigranti, care produc pagube si nu fac nimic bine, distrug linistea si orasul, ce ai spune despre ei? Eu nu spun ca romanii care pleaca in alte tari, din contra, spun ca sunt doar cativa care fac asta. Iar italienii, in cazul nostru, generalizeaza aspura tuturor romanilor.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Locuiesc in Italia de 6 ani si sincer sa fiu nu ma surprinde ca sunt rasisti fata de noi si restul pentru ca nu e o nenorocita de zii in care un handicapat de roman sa nu fure/omoare/violeze pe cineva. Am avut noroc totusi, am dat in mare parte peste italieni de treaba nu am dat peste multi rasisti, dar in mare au dreptate cand se poarta asa. desigur, nu inseamna daca 6 din 10 sunt idioti sunt si restul sau ca numai romanii fac rau, si ai lor fac destul dar daca la tv 10 italieni fura, si un roman fura si el, sa fii sigur ca numai romanul iese in evidenta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bon giorno rolling on the floor
Scuze, dar nu m-am putut abtine sa nu zic ceva laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"buon" giorno tongue. tot erai inebunita dupa scrisul corect laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu doar cateva cuvinte in italiana : epresia aia si ''dito della mano'' rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stii tu ce se zice, prima oara invatam injuraturile si dupa ce trebuie (referitor la o limba straina)