| Anesiss a întrebat:

De ce ma simt vinovata din cauza unei colege care este mult prea rebela, fumeaza, are cercei in nas si profesorii sunt inocenti fata de ea? O considera cea mai buna din clasa, dar ei nici macar nu-i pasa de ceilalti, vrea sa fie cea mai buna.Cand o vad la scoala ma simt ciudat.La un moment dat o credeam prietena mea, dar ea voia doar sa se foloseasca de mine.

Răspuns Câştigător
| DakotaRoyse a răspuns:

Te simţi vinovată? Pentru ea?
Crezi că "prietenia" voastră a schimbat-o cu ceva? Atunci poate ai avea un motiv.
Adolescenţa e plină de schimbări. Dacă face o prostie, tu atenţioneaz-o, dar n-ai dreptul să îi spui ce e bine şi ce nu. Dacă ea riscă, să-şi asume consecinţele.
Tu de ce să te simţi vinovată din cauza ei? Tu vezi de treaba ta şi poate chiar acaparează mai multă atenţie decât ea (dar nu prin metodele ei).
Dacă nu te afectează direct comportamentul ei, las-o baltă.