| Hereiam7 a întrebat:

Bună dimineaţa! Va rog sa ma ajutati un sfat, o parere. Am 25 de ani, iar in urma cu 7 ani cand l-am cunoscut pe iubitul meu eram o fata cuminte, eram virgina, nu fumam. Voiam sa fiu virgina pana la casatorie, insa l-am iubit atat de mult incat i-am oferit virginitatea, isi dorea, iar eu faceam totul pentru el. De-a lungul timpului am observat ca uneori era diferit, comportamentul lui, dar nu stiam de ce, dar el fuma iarba, eu nestiind nici ce sunt drogurile. Nu a fumat niciodata in prezenta mea, timp de 2 ani pana a recunoscut. Nu am stiut cum sa rectionez, dar in principiu am acceptat pentru ca il iubeam. A inceput sa fumeze cu mine si fara sa imi doresc sa fumez ma influenta sa fumez. Prima data am pufait putin, a doua mai mult si am facut un atac de panica puternic, urmat de multe alte atacuri de panica. A fost un soc, o trauma peste care am trecut cu greu si inca am ramasite. Atunci lui nu i-a pasat, spunea ca eu i-am cerut, nici nu ma intreba cum ma simt dupa ce s-a intamplat, de fapt niciodata. Apoi au urmat zilele in care aveam atacuri de panica pentru ca el inca fuma, il rugam sa nu mai fumeze pentru ca imi face rau. Il iubeam si nu ma puteam desparti. Fara sa imi dau seama am stat 2 ani incercand sa il fac sa se lase. Cand am mers la facultate, fiind departe, veneam eu in weekend acasa sa ne vedem. Uneori mergeam 12 ore cu trenul pe weekend ca ne vedem si il rugam sa nu mai fumeze macar cand merg sa ne vedem. Uneori venea inaintea mea, ma dadeam jos din tren si il vedeam si ii vedeam fata, ochii rosii, starea lui si simteam ca mor. Si pentru ca imi dadea acea stare de anxietate si panica si pentru ca ma dezamagea a n oara. Imi mai spunea ca se lasa, dar mintea, il vedeam iar si la un moment dat nu am mai putut. Il iubeam dar nu ma puteam desparti de el si totodata imi facea un rau pe care nu il pot descrie. Credeam ca daca ma despart o sa fie mai bine, dar nu puteam. Voiam sa fiu langa el, dar nu puteam din cauza anxietatii si panicii. Dupa o cearta in care incercam sa-l amenint ca ma despart desi spuneam doar asa, nu voiam, mi-a spus ca singurul lucru care l-ar face sa se desparta definitiv de mine ar fi sa il insel. Asta am si facut, am crezut ca asa pot rezolva problema, ca daca eu nu pot sa renunt la el, sa o faca el ca sa scap de chinul prin care treceam. Dupa cateva zile am mers cu un grup de la facultate la o petrecere si m-am sarutat cu un baiat. Am facut-o cu gandul la el, simtindu-ma vinovata, iar a doua zi i-am spus. Cum eram la distanta, vorbeam pe Facebook, m-a blocat si numarul, tot. Inca nu realizasem ce am facut. Am crezut ca fac bine si am facut un rau si mai mare. Am realizat cand ne-am intalnit acasa, pentru ca el urma sa se inalneasca cu cineva. Atunci am realizat ca l-am pierdut desi asta voiam. Voiam si nu. A fost al doilea soc, a doua trauma pe care am avut-o, cand am realizat despartirea. Apoi am facut tot posibilul sa vorbesc cu fata si o alta fata sa le fac sa nu se intalneasca cu el. Nu acceptam ca nu puteam sa fim impreuna, sau sa fie cu altcineva, voiam sa fiu cu el desi nu mai constientizam tot raul. Eu aproape toata relatia am avut multe conflicte cu mama mea, pentru ca vedea ca imi face rau, simtea si cand vedeam ca e interesat de alta fata si lupta pentru ea, iar eu il iubeam si nu puteam sa il vad indiferent, imi venea sa mor atunci. Dumnezeu m-a ajutat sa nu iau alte decizii mai rele. La un moment dat mi-am dat seama de ce faceam si am incetat. Nu am mai vorbit, mi-a spus ca nu ii pasa, ca l-am tradat, ca nu ma iubeste. Am ramas cu starile de anxietate si panica, cu vinovatia pentru ce am facut si pentru ca l-am făcut singura sa nu ma iubeasca. Am stat asa timp de 3 ani, timp in care nu am putut fi cu nimeni. Am iesit cu baieti, dar nu am putut avea o relatie cu nimeni. Cu unul chiar am avut relatie sexuala o data, adica am facut sex crezand ca imi da acea senzatie libertina si uit dar nu a fost asa. In acesti 3 ani m-am mai intalnit cu iubitul", in primul an deloc, iar apoi la cateva luni. Nu puteam si nu pot sa ma despart de el, inca sufar pentru tot. Ne-am intalnit in iulie si de atunci am iesit des, dar urmeaza peste aproape 2 saptamani sa plece iar la munca in strainatate. Este indiferent, inca fumeaza si in acelasi timp vrea sa mai fim impreuna, dar nu stie. El inca ma considera nebuna, disperata dupa ce am facut si probabil ii e teama si vrea altceva. Eu acum am trecut de acele stari, pot sta langa el cand fumeaza, am doar un gust amar al trecutului care mi-a facut atat rau, iar lui nici nu ii pasa. In perioada asta am incercat sa ma apropii de el, pentru ca inca il iubesc, sa rezolvam cumva problemele sa vad daca pot sa mai fiu cu el avand in vedere ca inca fumeaza si nu o sa se lase. El spune ca fumeaza uneori, dar eu l-am vazut uneori in zile consecutive. Acum desi as putea sa accept asta, suferinta prin care am trecut din cauza fumatului cumva nu ma lasa, gandul acela. Nu stiu daca ma condamn singura iar la suferinta, sa il accept asa, desi poate s-ar agrava acest fumat, sau sa incerc sa ma gandesc la altcineva. Nu stiu...

16 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Ce am inteles din povestea ta.

1. Tipul fumeaza iarba.
2. Tu nu ai habar ce e aia dar au auzit de la biserica ca e rea asa ca ai impresia ca saracul om e sortit iadului si nu mai are nici o sansa la viata.
3. Ai fumat o data si din cauza ca tinde sa iti accentueze starea pe care o ai deja ai avut un atac de panica.
4. Te-ai convins ca e asa cum iti imaginai, asa ca ti-a intrat in cap ca povestea voastra e gata si ai facut to ce ai putut sa o distrugi.
5. Ai reusit sa o distrugi si dupa ai inceput sa ai regrete.

In acelasi timp.

1. ai fost virgina
2. ai facut o chestie simpla si perfect normala, adica sex, dar in capul tau ai crezut ca ai facut sacrificiul suprem si i-ai oferit cerul.
3. evident ca ai fost singura care a crezut asta
4. acum ai regrete

Sincer, esti ca tipele alea care se duc sa ceara sfaturi cu privire la relatii de la manastire. Iti meriti soarta si sper, spre binele tipului sa te evite si sa isi gaseasca alta. Sunt tari intregi pe planeta asta unde iarba aia e perfect legala, si baiatul din cate povestezi nici nu pare sa aiba o problema, merge la munca, are un salar si isi vede de viata.tu in schimb esti plina de anxietate si regrete cu privire la ceva ce ti-ai dorit si te-ai chinuit sa provoci.

Lasa-l in pace si gandeste-te la ce vrei cu adevarat de la viata. Cauta-ti un alt tip care are aceleasi pareri conservatoare despre lume ca tine. Puteti sa va plimbati in weekend prin parc si sa faceti sex doar pentru facut copii.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu știi este pentru că nu vrei să știi. Iar pentru a ști, trebuie să îți asumi responsabilitatea pentru viața ta în primul rând.
Ca să înțelegi. El nu mai are opțiunea renunțării la iarbă. Iarba îl duce la boală, distrugere. Este o dependență toxică de om bolnav.
Dta nu mai ai opțiunea despărțirii definitive de el. El este drogul tău, de ani și ani de zile. Asta îți distruge viața.
Tu singură poți să decizi. Să renunți la el, ca și cum ai renunța la iarbă, a un drog, ca și cum te-ai reînmtoarce la viață, de la boală și moarte.
Cum se face, pleci de lângă el definitiv și nu mai revii. Când vă întâlniți pe trotuar, treci pe partea cealaltă a străzii. Sunt mii de bărbați. Renunță la drogul tău.

| Freya1 a răspuns:

Nu poti sa ii faci unui om bine cu forta.
Te invinovatesti degeaba.Intradevar nu trebuia sa il înșeli, trebuia doar sa pui punct fara sa astepti aprobarea lui si sa ii pui condiția ca daca nu se lasă nu va mai împăcați si poate era mai altfel.Dar in schimb, cred si consider ca la obiceiul asta nu renunți usor fara ajutor de specialitate iar tu nu erai si nu esti in masura sa il acorzi sau sa il fortezi sa se duca.Deci clar ca de asta nu ai cum sa il scapi,iar daca el nu a ținut suficient de mult la tine incat sa realizeze ca iti face rau,tu de ce ai accepta sa fi mereu panicată si speriată acceptandul pe el asa? Ca nu e vorba de câteva luni,e vorba de ani de zile la mijloc.
Faptul ca el a început să umble din floare in floare imediat după despărțire fara sa ii pese denotă din nou ca nu te mai iubea si nu ii mai pasa de mult.Iar tu ai procedat cum ar fi procedat o grămadă de copile îndrăgostite până peste cap,te-ai umilit în fața unor fete pentru unul căruia nu ii pasa.
Nu mai avea resentimente,Nu mai încerca să reiei nimic deoarece viata ta nu va fi roz. Spui ca esti la facultate, poti sa iti câștigi existenta, sa fi cineva, sa iti faci cariera nu cred ca vrei sa ajungi sa ti se ia bani din casa pentru droguri, sa te trezesti cu anumite boli sau bătută peste un pic de vreme.Aspira la mai mult si lasă-l pe el sa ramana la stadiul la care se limitează sa ramana.
Crede-mă, mai sunt băiati buni si eu la randul meu am dat peste unul extrem de ok după o relație de 8 ani căreia i-am pus punct.

| Emma30555 a răspuns:

Adevărul e mereu undeva la mijloc și am un pic impresia ca și tu ești cam imatura și nu prea ști ce vrei. Cred ca el a ținut la tine dar probabil nu i-a plăcut firea ta plina de prejudecăți și frici. El este de alta natura nu zic ca e bine cum e el dar pur și simplu e diferit și nu cred ca va potriviți. Îți place de el dar nu îl poți înțelege iar el nu poate sa se schimbe pentru tine. Ție ți ar trebui un băiat mai obisnuit cu concepții asemănătoare cu ale tale. Faptul ca ti ai început viata sexuala cu el nu trebuie sa consideri ca e ceva extraordinar, e ceva normal la o anumita vârsta atunci când te îndrăgostești, dar nu înseamnă că asta e totul și te leagă pe veci de o persoana, sexul e ceva natural. Poate era mai bine ca în acești ani ce au trecut fiecare sa o ia pe alt drum sa va găsiți pe altcineva. El te vede ca lupți pentru el și accepta momentan dar eu nu as avea încredere din ce povestești se vede ca totuși nu e asa implicat, nu înțeleg de ce nu încerci sa cunoști alt băiat, avad în vedere ca e fumător de iarba iar tu nu suporți asta și întradevar dacă o face atât de des e totuși o problema, pe lângă asta ii place sa umble cu fete. Dacă chiar vrei sa fi cu omul asta trebuie și tu sa lași de la tine nu e ok sa lupți să l schimbi nu e nici corect fata de el. Iubește l asa cum e el fără sa ți pese fără sa suferi fără condiții. Dacă nu poți lăsa l în pace fiindcă nu va merge oricum. Puneți întrebarea, tu ce ai vrea de la relația cu el? nu e genul de om cu care sa ți faci familie, poți sa fi cu el din plăcere sau iubire dar nu cred ca vei putea sa ți faci o relație cum ți o dorești tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai vorbi si nu te mai intalni cu el. iti face rau din ce ai scris mai sus,

| Valentina8 a răspuns:

Draga mea, la varsta ta poate inca nu sti ce inseamna sa iubesti si sa fi iubit.
Dorinta de a-l avea, nesiguranta, o gandite rationala lipsita di partea ta te-a impins in cazuri extreme cum ar fi inselatul. Ai lasat vina sa intervina in sufletul tau iar acum dupa toate cele la un loc iti simti inima grea.
O persoana care stie, adica invata sa iubeasca in adevarul sens al cuvantul "iubirii"incepe sa se iubeasca intai pe ea insasi. Trebuie sa inveti sa te iubesti si sa te apreciezi. Cand iubesti inlaturi tot raul, tot ce e toxic sau negativ. Cand te apreciezi iti impui anumite reguli,precum aceea de a nu accepta pe nimic si nimic sa-ti faca rau. Din momentul in care ai stiu ca el consuma droguri,( drogurile pot fi si tutunul si alcoolul) iar tie nu ti-a placut, iar tie nu ti a convenit. Iar tu ai fost constienta ca nu doresti asa ceva... Trebuia sa-l lasi in urma si sa ti dai sansa la ceva mai bun. In schimb, ai continuat sa te amagesti, sa te chinui, sa te straduiesti sa realizezi ceva ce nu sta in puterea omului. Nu ne sta in putinta sa inducem niste informatii, niste reguli, felul in care sa si traiasca omul viata. In mintea acelei persoane. Te ai distrus incetul cu incet, ai creat di viata lui propria ta viata si asa ai lasat-o in urma pe a ta, pe cand trebuia sa o fi lasat pe a lui.Acum,ca esti constienta de greselile tale, de faptele tale pe care totusi le-ai facut "din iubire" E momentul sa actionezi, dar mai intai sa intelegi foarte bine.
Sa intelegi ca, ca sa te vindeci trebuie sa te intorci in timp de la prima greseala,ci aceea ca ai ales sa iubesti o persoana straina mai mult decat pe tine. Primul pas? E sa te iubesti. Nu stii sa iubesti? Asta ce ai avut tu, nu e iubire! Iubirea nu este suferinta, nu este dezamagire, nici amagirea sufletului, nici tradare nici minciuna nici promisiuni incalcate, toate acestea provin din lipsa cunostiintelor. Un om care nu stie ce este ala respect, nu se va respecta nici pe el insusi ba pe tine! Un om care nu stie ce este acela devotamentul, nu va lupta niciodata pentru tine! Un om care nu stie ce este aceea onoarea, se va injosi si pe el dar si pe cei din jur. Dar cel mai important aspect al unei vieti de om cu picioarele pe pamant este RESPECTUL! Fara respect nu exista iubire, sinceritate, prietenie, familie, respectul este baza. Nu ai primit deloc respect, iar atunci, tu cum ti-ai permis sa "iubesti"o persoana ca el? Pentru ca nu te ai respectat pe tine insuti! Pentru ca asta nu a fost iubire! Te-ai legat de el, ti ai stasat sufletul de el, dar iubire? Nu este iubire!
Accepta adevarul si asculta cuvintele pe care ti le-am spus!
Invata sa te iubesti, sa te respecti, sa te apreciezi. Daca nu doresti ceva, nu o fa! Tu nu pierzi facand asa, ci persoana respectiva!

| Valentina8 a răspuns (pentru Valentina8):

Vor trece anii, si vei ajunge sa regreti enorm anii pe care ai lasat sa se piarda. O fi sentimentul de vinovatie dureros, dar sa vezi regretul! Stii cum ii, esti vinovat de ceva, poate ai sansa sa iti indrepti greseala, dar cand deja ai pierdut tot si a ramas regretul... Regretul ramane intotdeauna in adancul inimii si ti o va ingreuna mereu. Inainte sa alegi ceva, gandeste nu de doua ori ci de 5daca e nevoie. Da ti timp ca sa le faci pe toate calumea.
Bafta

| Tokyo44 a răspuns:

El este pierdut din cauza fumatului.
Ai încercat sa il schimbi, sa il ajuți dar fără succes!
Este o cauza pierdută și intr-o zi vei realiza ca nu merita sa te mai gândești la el.
Fa-ți prieteni noi și caută sa începi alte relații!
Nu e singurul disponibil! Nu merita!

| Hereiam7 explică:

Multumesc anticipat pentru timpul acordat pentru a ma ajuta

| Hereiam7 explică:

Incerc sa ma detasez. El in perioada asta din iulie cand am incercat sa rezolvam ceva, sa ne apropiem, a vorbit si incercat sa vorbeasca cu alte fete...o sa-i dau contul meu de la banca sa imi trimita dupa ce ajunge la munca 700 de lei pe care i-am dat treptat in perioada asta din iulie pana acum pentru ca a ramas fara bani si nu a vrut sa le ceara parintilor lui. Acum ma gandesc ca trebuia sa-i dea banii astia fetele cu care vorbeste si prietenii lui, persoanele astea importante cu care statea si ma ignora? nu mai pot?

| Valentina8 a răspuns (pentru Hereiam7):

Si se pare ca inca nu intelegi.
"Incerc sa ma detasez" NU! "ma detasez si gata" Pare ca ai avea 15 ani, serios acum. Unde te-ai pierdut?

| Hereiam7 explică:

Astazi am avut o discutie fata in fata, i-am spus ca nu mai pot sa continui si nu stiu ce sa mai fac. Am vazut aseara poze in care acum o luna, cand eu incercam sa schimbam lucrurile, sa rezolvam cumva el era la mare, desi i-am spus si eu sa mergem, cu o fata care ii statea efectiv cu p**** deasupra capului lui pe o scandura, unde stau salvamarii...mai devreme mi-a trimis mesajul asta
"Din toate persoanele din ultima perioada (ani) au venit persoane si cum au venit au plecat
Tu ai ramas, tu si familia. Facem sa mearga, te pup
Somn usor"

| Onlyme3991 a răspuns:

De as avea în viața mea o fată cum esti tu!

| roach999 a răspuns:

Atatia baieti singuri si tu stai cu asta? inseamna ca am parasit deja pamantul iar sufletul meu este un spirit etern conturat in aceasta galaxie fiind doar o iluzie de trairi si vise inconjurate de anumiti subiecti care incearca sa ne schimbe ratiunea si mentalitatea celesta.

| NarcoticiiAnonimi a răspuns:

Daca ai o problema cu drogurile, noi te putem ajuta.

Comunitatea NA din Romania https://narcoticii-anonimi.ro/

Accesand site-ul nostru oricine poate intra in discutie pe whatsapp cu un reprezentant al comunitatii (exista buton de whatsapp in site). La mail-uri se raspunde cu directii foarte clare, atat pentru cei care se confrunta cu problema drogurilor, cat si pentru apartinatorii acestora.

In plus, avem pagini create special pentru sedintele desfasurate online https://narcoticii-anonimi.ro/sedinte-narcoticii-anonimi/

si pentru cele fizice https://narcoticii-anonimi.ro/sedinte-fizice-narcoticii-anonimi/

Va multumim frumos pentru ingaduinta si intelgere. Noi, cei de la NA, suntem toti fosti consumatori in recuperare care ne intalnim cu regularitate pentru a ramane curati.

Sedintele NA sunt gratuite si anonime.

24 de ore bune, tuturor.

| EmirKadir97 a răspuns:

Incredibil cand vad ca o fata stă, iubeste si are remușcări față de un asemenea băiat. Parerea mea e ca Nu te-a iubit niciodata. Te mintea mereu, te-a atras si pe tine in latura lui si tu chiar ai incercat sa ii faci pe plac, te dedici relatiei. Nu stiu ce tia făcut...tu mai simți iubire din partea lui, simti protecție, te simti in siguranța cu el? Relatia sexuală cum era? Sfatul meu e sa mergi la un psiholog si sa încerci sa rezolvi problema cu anxietatea. Fa-ti un grup de prieteni/prietene si rupe orice legătură cu trecutul. Daca el a hotărât sa plece la munca in strainatate si cu tine nu a discutat nimic e clar ca nu il mai interesezi.