| anonim_4396 a întrebat:

De ce nu-mi gasesc si eu jumatatea? Chiar cred ca e vina mea, nu mai pot, am adunat atat si cred ca o sa rabufnesc.Ma simt atat de singura.(nu e gluma)

29 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Deocamdata esti prea tanara sa-ti gasesti "jumatatea". Acesta prin care treci este procesul de maturizare, in care iti definesti personalitatea, nevoile si dorintele. Iti vei gasi si tu jumatatea, nu te teme.
Gandeste-te doar la un lucru: nu cumva astepti prea multe de la jumatatea ta. Adica multe fete nu-si gasesc barbatul visurilor lor fiindca vor sa fie plin numai de calitati si lipsit complet de defecte. Si, cat timp ele il asteapta pe Fat Frumos pe un cal alb, jumatatea lor trece nestiut cu tramvaiul.

| elena a răspuns:

Daca ai frati, surori, verisori, verisoare de-o varsta cu tine sau mai mari, mergi cu ei, pentru inceput la distractii discoteci, cluburi, teatru, diverse manifestari in aer liber, asa vei cunoaste multe persoane, sigur macar una daca nu mai multe te vor simpatiza. Nu sta retrasa, participa la discutiile lor fara sa te impui, priveste persoanele care te inconjoara cu aceeasi atentie, nu fixa pe cineva anume si mai ales nu te gandi ca acum trebuie sa-mi fac neaparat un prieten, iti spun foarte sigur, totul va veni de la sine, crede-ma. Apropie-te mai mult de parinti, nu-ti fa o lume a ta, intangibila pe care ai impresia ca nu o intelege nimeni. Inlatura singuratatea citind carti sau reviste pentru tineret, vizionand un film fie la tv sau la cinema. Sfaturi sunt, mi-ar parea rau sa fie inutile, dar daca ai 15 - 16 ani nu stiu, iar parintii te tin sub observatie, sunt mai restrictivi, nu cred ca te-am ajutat cu ceva. Iti doresc mult noroc, dar nu-l cauta prea insistent.

cami
| cami a răspuns:

Stiu cum e!
Nu prea cred.
Ba da, stiu!
Eu credeam ca ma simt mai singura decat tine... din cate am citit din rasp tale, uneori ziceai ca iesi cu prietenele, ba ca vb cu iubitul, ba ca iesi cu colegii.
Am mai spu eu intr-o intrebare de-a mea, eu cred ca majoritatea cei de pe TPU, nu au prieteni adv, si au gasit site`ul TPU, ca un refugiu.[cel putin din p. m. d. v]
Te referi la toate "pitipoancele" alea care stau cu 'iubitzeii' prin spatele blocului, si "se saruta pasional"? lasa-le...
"Pierde-ti" timpul cu altceva.de ex citeste, informeaza-te, culturalizeaza-te, merita!
Si astfel, cand va fi sa fie...vei impusca 2 iepuri dintr-o lovitura...si desteapta, tu esti si o fata frumoasa[ nu te peri, nu-mi sta in caracter, ci doar spun adevarul] dar si iubita in acelasi timp.
Asa ca... spune tu nu se merita?

| inna a răspuns:

O vei gasi.Toti aveam o jumatate pe lume, o persoana care simtim ca ne completeaza, iar cand o vei gasi iti vei amintii cu drag de intrebarea ta de acum.

Succes!happy

mlm
| mlm a răspuns:

Nu este un motiv de disperare ca inca esti singura, poate nu a venit clipa cind alesul tau isi face aparitia, eu zic sa astepti, orice asteptare are un sfarsit bun si cu siguranta nu iti va parea rau ca ai asteptat atat de mult pana sa apara. Ocupati timpul cu prietenele, excursii in parc, citeste, vizioneaza un film bun, incearca sa-ti gasesti preocupari care sa te faca sa nu simti aceste clipe de singuratate.Bafta multa si fruntea sus, va iesi soarele si pe strada ta.

Shin
| Shin a răspuns:

Nu pot sa cred ca nu reusesti sa gasesti pe cineva... Incearca sa cunosti mai multe persoane, sa iesi cu prietenii. Sigur vei gasi pe cineva care ti se pare funny/interesant, etc. Cred ca ar trebui sa-mi ascult si eu sfatul ca s-a cam terminat timpul dupa foste relatii tongue. Daca tot nu gasesti nimic, te scot eu in oras la un "cico" tongue (hint, hint laughing )
Shin.

| hândel a răspuns:

Iesi la plimbari cu prietenele, asa mai vezi baieti si unul tot isi va face curaj sa te invite la o-nghetata. Nu pot sa cred ca nu este nimeni care sa te placa. Da-le sansa sa te vada, sa te cunoasca. Bafta Delight.

lolita
| lolita a răspuns:

Jumatatea nu se cauta, te cauta earolling on the floor. Stii cum a aparut jumatatea mea? Tocmai iesisem dintr-o relatie de cosmar, ma jurasem ca nu voi mai iesi cu un barabat in viata mea, imi vedeam viitorul singura, muncind, cu familia si fiind mult mai fericta. Cand ma asteptam mai putin a aparut "el". M-a invitat la o cafea si am refuzat, asa cateva zile, parca ceva m-a impins sa ies cu el, mi-am dat seama ca este o companie foarte placuta si am iesit ca si "prieteni " catava luni, dupa o jumatate de an am decis sa fim o pereche dupa ce ne-am cunoscut destul de bine si acum deja suntem o familie.

| want2bMajestic a răspuns:

Capul sus..ai trasaturi delicate. mai bine asteapta decat sa iti schimbi parerea despre iubire.

| Parintele a răspuns:

Cand nu ai nici unu..cand apar prea multi. Asa se intampla cateodata de te si miri. Unde locuiesti? Poate orasul este prea mic si nu are destule resurse astfel incat ce exista nu te multumeste. E ok sa fii selectiva. Ai rabdare si fa alegerea potrivita fara sa te grabesti. Nici sa-i probezi pe toti sau sa-i schimbi ca pe ciorapi nu e bine.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Daca crezi cumva ca luarea buletinului/card., implica si "gasirea jumatatii", gresesti enorm si te pripesti foarte! Cel mai bine ar fi sa inveti, sa te culturalizezi si imbogatesti vocabularul, si pe masura ce te vei maturiza, poate va apare sau te va remarca vreun baiat corespunzator tie!

| ioanaa a răspuns:

Aceleasi sentimente le am si eu Delight.
Ce sa-ti zic sa te incurajez, decat sa stii ca eu (noi) suntem aici, poti vb cu noi orice, te incurajam si nu te judecam. Tu esti o fata frumoasa si desteapta, nu trebuie sa fii suparata din cauza asta. Sunt sigura ca undeva acolo, e cineva si pentru tine! Pupici.

| andreea_8479 a răspuns:

Stiu km e... t gandesti cum ar fi sa ai p cineva alaturi de u, sa ii vorbesti, sa ii povestesti ceea ce ai p suflet
insa nu dispera.pentru asta sunt parintii sh prietenii. vb cu ei, nu t izola si nu t intrista
iti vei gasi sh jumatatea.asteapta...o sa vezi k poate nici at nu iti va fi bine.vei suferii:9km asa se intampla;-

| greg a răspuns:

O sa ti-o gasesti.Li se intampla multora, dar niciunuia pana tarziu.

| MADALINAAAA a răspuns:

„Ce-i al meu e pus deoparte"...cine te iubeste, te cauta, cine te place iti spune... mi le spun mereu pentru a ma incuraja, pentru ca sunt in aceeiasi situatie ca tine.pana acum nu am intalnit nici un baiat de care sa-mi placa cu adevarat, sa ma marcheze...si mereu ma gandesc, oare de ce nu intalnesc si eu pe cineva? care sa ma merite, sa fie asa cum vreau eu, si sa ne iubim cel mai important... dar desi asteptetarea e asa grea, tot cred ca pana la urma voi intalni si eu pe cineva, care sa vada si dincolo de aspectul meu fizic. un baiat sensibil.chiar vreau sa cunosc iubirea! si de aia o inca astept.ai incredere, si tu o vei gasi... dar cand te vei astepta mai putin...

| tukhey23 a răspuns:

Ce intrebare bestiala. Daca vrei ma ofer eu. sa fiu jumatatea, dar la pretentile tale e greu.Singura? Defineste acest cuvint. cred ca e un cuvant interesant. Daca ma rezum la tot ce scriu cei de aici. inteleg ca romania e o tara penibila si eu sunt cretin ca vietuiesc aici.Se pare ca toata lumea iti da sfaturi, peste sfaturi... ma simt ca un ''copil'' in tara lui noe... iti jur.Lasa ca gasesti pe cineva(asa zic toti, eu nu ii cred... dar trebuielaughing). Cum zic toti:itit gasesti tu pe cineva. Dar totusi esti orfana? Cand zici ca esti singura la asta. cred ca te referi.
Vreau sa te aplaud, la naiba, nimeni nu e singur. in siguratate intri singur, mai grav e ca nu stii sa iesi de acolo.Eu zic... sa mai iesi ''prin lume'' si apoi sa pui astfel de intrebari.
Scz. daca am fost putin durhee hee

| copilu a răspuns:

Sti cum e o vorba toate la timpul lor ..deci incearca sa nu mai disperi si nu o mai cauta ..sti cum e d c iti doresti ceva prea mult din cauza aia nu vei avea parte niciodata d lucrul ala ..este cineva si pentru tine asa ca stai linistita bafta

| ina129 a răspuns:

Iesi in oras cu prietenele.concentreaza-te pe alte lucruri.nu te gandi doar la "cum sa-mi gasesc jumatatea?!"... Dupa cum poate sti iubirea nu se cauta, ea vine la tine cand te astepti mai putin.Acesta este si farmecul unei povesti de iubire ca apare cand nu te astepti si are lucruri comune/avansari care vin de la sine.Si scumpo (poate avem aceeasi varsta), dar te inteleg si cunosc acest sentiment, am trecut si eu prin asta si intr-un moment din viata fiecare trecem.Si nu te mai gandi ca esti tu devina, pentru ca nu este asa. dupa cum spuneam in iubire totul vine de la sine... iar cine te va iubi sincer, te va iubi asa cum esti... pupici si sa auzim numai de bine!

| dorin_9571 a răspuns:

Poy esti frumoasa, desteapta... o sa gasesti thu pe cinevabig grin:*... app de unde esti?thinking

| salvatorul_21 a răspuns:

Da si eu ce sunt?big grinbig grinbig grinbig grin:big grin nu jumatatea ta?sadsadsadsadsadsadsadsadsad ma ai pe mine doar, moral, verbal, spriritual, okia? hai sa te ajut cu o vb buna, asa ca intre doi prieteni:X:X:X:X:X::X
Jumatatea nu vine niciodata cand o chemi/strigi. Jumatatea umbla si ea singura pe undeva, acumuland sau nu experienta pentru a te putea recunoaste pe tine, isi traieste viata uneori mai bine alteori mai rau decat cu tine. Jumatatea nici n-o recunoastem... din prima. Putine sunt cazurile cand indragosteala la prima vedere este chiar de jumatatea noastra. Cel mai frecvent ne dam seama ca el/ea este jumatatea asteptata, in timp, ceva mai incolo, cand traind poveste cuplului, realizam ca daca il/o cuprinzi de mana ea jumatatea ta, cand vorbesti deschis orice si se leaga un dialog frumos si sincer, cand o ora daca nu e langa tine simti un imens gol in capul pieptului, cand esti ingrijorat/ingrijorata ca ai uitat sa-i pui o floricica sau un biletel de dragoste langa farfurie sa-i surprinzi emotia placerii gestului micut dar important, cand simti cat de frumos rezonezi in el/ea si dupa 10 ani petrecuti intr-o relatie monogama, cand tresari inlacrimat/inlacrimata la un film sensibil in care parca el si ea sunteti voi... s. a. m. d. Asadar, nu dispera si nu pierde speranta. Jumatatea exista...doar ca nu apare cand o strigi.

Iar despre faptul ca te simti singura...sincer nici nstiu ce sa-ti zic...pa-i despre singuratate...
Ca inceput, si eu ma simt singur, e aceea sensatie si neplacere...acel gol din tine, care nu este multumit de persoana sa... k poti sa ai prieteni care te sprijina moral, spiritual, material, dar tot singur ma simt...in fine, sa revenim la tine...DELIGHT de la DELIA?
DELIGHT...
Viata unei adolescente nu este legata de o relatie cu un baiat.Nu pot sa cred ca la virsa ta nu gasesti ceva care sa te bucure.Incaraca sa gasesti in tine puterea de a trece peste esecurile sentimentale pentru ca viata este mult prea scurta decit credem. bucura-te de orice raza de soare, de orice picatura de ploaie, de adiarea vintului.Chiar nu ai o prietena cu care sa iesi la plimbare? Natura ne incarca ca atita energie pozitiva.Petrece cit mai mult timp in aer liber, natura este vie in orice anotimp si ne transmite si noua din puterea ei.Incearca sa acaparezi cit mai multa si nu te mai gindi ca viata incepe si se termina cu o relatie sentimentala.Esti mult prea tinara sa spui ca k te simti singurabig grinbig grinbig grinbig grin. Iar viata este totusi frumoasa daca stim cum sa o traim.
Ma ai pe mine doaratonguetonguetonguetonguetonguetonguetonguetongue
no, cam atat despre jumatate si singuratate... oricand vrei sa mai vb, sau un sfat, sau o vb buna...ma gasesti si pe privat...
tucz si ai grij de U... o zi faina...pace:X:X:X::X:X
PS...niciodata nu te simti vinovata pentru esecurile tale...ma simt vinovata...pa eu asa te-am invatatbig grinbig grinbig grinbig grin:big grinbig grin sa fi pesimista?
Draga, sa-ti zic ceva...anul 2009-2010 e la moda optimistul si tupeismul...papa si mi-ar plk sa mai schimbam cateva vb...asa ca de la oras la orasbig grinbig grinbig grin:big grin

| salvatorul_21 a răspuns:

DELIGHT sckpety... ce faci?big grinbig grinbig grinDbig grinbig grin
DRAGA ME, din ce am obs eu, U ai numai 14 ani, nu? pa-i cum la 14 anisori ai tai, iti faci problema, cum k nu ti-ai gasit jumatatea? dapi ca mai sunt la 20 si ceva singuri, ce zici? profita de viata pana poti, nu te lasa indusa de eroare, cum k unu a pus ochi pe u. mare grija, k toti vor sas puna mana pe u, vor sa jupuie ce e mai bun din tine.
Esti tanara, frumoasa, si desteapta, din ce am aflat din surse bine...mare mare grija, iti spun ca la propia mea surioara, k si ea are 15 ani, si deja toata e falita ca nu stiu pe cine iubeste de nu mai doarme din cauza lui...si aici pe TPU, simtate ca la tine acasa, exprimate in libertate... pup si ne mai auzim, in viitorul aproopiat... da de bine, da?big grinbig grinbig grinbig grin:big grin... o zi faina...pace:X

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ia sa lasa-ti fata in pace. Ce aveti cu ea? Da-mi draga adresa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Citi ani ai// esti batrina//? crezi ca nu te vei satura de grisi?// traieste ti viata faci o cariera si apoi daca ti s a urit de bine fara grisi ia ti ocupatie...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai si eu nu mi- am gasit jumatatea dar inca mai sper sa mi-o gasesc toate celelalte prietene ale mele si-au gasit jumatatea dar eu nu, eu cred ca ele rad de mine pe la spatele meu succes in continuare

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asa este si eu simt la fel

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cati ani ai? Daca ai mai mult de 18, poti sa consideri ca ti-ai gasit jumatatea. Esti foarte frumoasa si pot sa spun ca m-am indragostit de cum te-am vazut, dar daca esti prea mica nu pot sa ma risc cu tine, sa te iubesc si apoi sa-ti dai seama ca nu te-ai indragostit de cine trebuie, care vor fi consecintele? eu o sa sufar dupa tine, iar tie o sa ti se para ca a fost un joc copilaresc. Cu dragostea nu e de joaca.

| ecaterina_9868 a răspuns:

"Toate lucrurile isi au vremea lor" asa spune Ecleziastul (citat din Biblie) Sau din aceiasi sursa " Nu trezi dragostea pana nu vine ea"."Toate îşi au vremea lor, şi fiecare lucru de sub ceruri îşi are ceasul lui".
Am si eu o fata, frumoasa, desteapta, dar grabita sa-si faca un prieten, sa iubeasca... Si pe la 19 ani si-a facut un prieten despre care credea ca e marea dragoste. Acum are 25 de ani, e tot cu baiatul asta, poate ca se iubesc dar se vede clar, de la distanta ca nu e fericita, baiatul asta nu este foarte responsabil, nu-i poate asigura nici un viitor...ma rog, s-a grabit, spunea ca toate fetele au prieteni...Eu visam pentru ea altceva, o nunta adevarata, un singur baiat care sa-i fie cu adevarat"jumatatea". Eu cred ca nu trebuie sa fortezi lucrurile. Dumnezeu stie care este "jumatatea "ta si o s-o gasesti. Atunci vei fi cu adevarat fericita. Am prietene care s-au casatorit pe la 30 ani, au asteptat cu rabdare "alesul" si chiar sunt fericite! Dar pentru asta trebuie sa ai rabdare, credinta in Dumnezeu, rugaciune...
Pana se iveste jumatatea, ai putea avea o relatie foarte frumoasa cu Dumnezeu, care este Tatal nostru ceresc, caruia ii poti spune toat ce ai pe suflet, care stie ce te framanta si ce e mai bine pentru viata ta. E mai bine decat sa te risipesti in relatii trecatoare, care iti vor lasa un gust amar, relatii care la inceput par frumoase dar, in final vor lasa doar dezamagire in sufelt.

| MadalinBalascanu a răspuns:

Sunt in aceeasi situatie ca tine, abia ce am iesit dintr o relatie de cosmar ...nu vrei sa ne cunoatem?

| Theo_9124 a răspuns:

Serios vb, cati ani ai si de unde esti? Te rog frumos nu dispera... cine stie cine va fi, mie mi-ar placea sa te cunosc