| OanaG a întrebat:

De cele mai multe ori nu suntem multumiti de ceea ce avem! De ce?

10 răspunsuri:
| HBK a răspuns:

Omul e nemulţumit întotdeauna de prezent, de aceea e un animal progresiv.Cu totii tindem spre mai mult, spre mai bine, uitam sa pretuim ce avem, sa ne consolam cu gandul de a merge mai departe cu ce avem in momentul de fata. E ceva ce nu poti schimba.

| yanny`s a răspuns:

Pentru ca ne dorim mereu mai mult si mai mult, uitand ca ar trebui sa pretuim ceea ce avemstraight face

cand vom pierde ceea ce avem ne vom da seama cat de mult insemna.

| Fifylici a răspuns:

Pentru ca asa a fost omul din totdeauna egoist.niciodata nu s-a multumit cu ce are si avrut din ce in ce mai mult(acum depinde si la ce caz faci referire).
niciodata nu a stiu sa aprecieze ce are in fata si si-a dorit mult mai mult(faima, bani, femei, dragoste s-au mai stiu ce eu ce)
concluzia e ca nemultumitului i se ia daru si de obicei ramai cu buza umflata

| Dede_1899 a răspuns:

Pentru ca asa cum se spune ca mereu e loc de mai bine asa e si in cazul asta, mereu va fi loc de mai mult. mereu oamenii vor incerca sa aiba mai mult. de ce crezi ca s-au inventat si se inventeaza inca o gramada de masinarii care ne usureaza munca? simplu. pentru ca omul vrea mai mult timp liber si din ce in ce mai mult ...sau pur si simplu suntem prea orbi sa observam ca asa e foarte bine ca se poate mai rau. mereu ne dramatizam si ne inrautatim situatia gandind pesimisti ca avem prea putin ca nu ne ajunge.etc.

| rebela a răspuns:

Sti vorba aia:IUBESTE CE AI PANA NU E PREA TARZIU., dar pacat ca nu multi o fac, iar cand va fi prea tarziu nu isi vor da seama

| Julienne a răspuns:

Realizam importanta lucrurilor cu adevarat importante si care ne sunt indispensabile abia atunci cand acestea dispar si atunci ne dam seama cat de folositoare si valoroase sunt! Dar sunt si exeptii. Cel mai bine este sa multumim Domnului pentru ceea ce ne-a oferit de-a lungul unei zile si vom sti sa apreciem

| RuXaaNdRRa a răspuns:

Cind ai sa pierzi ce ai acum ai sa vezi ce fericit si bine iti era cu ce avaeai, ai grija sa te bucuri de lucrurile de linga tine nu cauta fericirea in,, a avea,, ca nu o gasesti

| ForteGames a răspuns:

Pentru ca nu stim sa pretuim ceea ce avem!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca vedem la altcineva ceva mai bun si vrem si noi la fel. Pt. ca vedem ceva mai nou si mai bun. Daca am fi toti la fel si am arata la fel ne-am plictisi uni de alti.

| Andrei Robert a răspuns:

Pentru ca nu putem sa spunem ceea ce simtim pentru o persoana, acelei persoane...eu cel putin de asta nu sunt multumit de mine; sunt sensibil si timid in astfel de cazurisad (in rest ma sustin prietenii si ma motiveaza de ceea ce incemn pentru ei si datorita lor incerc sa trec peste fiecare moment greu pentru mine)
dar, in ceea ce priveste ceea ce am, sunt multumit cu toate ca nu am conditii foarte bune pentru a ma bucura... m-a accept asa cum sunt, nu am de alessad