| Noask a întrebat:

De fiecare data cand sunt pe "stop" am dureri groaznice sh insuportabile daca aiu pastile iji face efectu doar un sfert d ora ce pot face?big grin?

Răspuns Câştigător
| adeana a răspuns:

Durerile astea se numesc dismenoree si sa stii ca nu e asa de normal sa ai dureri asa mari. Mergi la un control, fa o ecografie si, dupa caz o sa primesti ceva sa-ti usureze viata in perioada aia - niste antiiflamatoare, eventual. Nu lua de capul tau sau ce iti zice unu si altu, pentru ca fiecare organism e diferit si poate avea efecte nasoale asupra ta in timp.
Iti recomand niste ceaiuri sa le iei inainte sa-ti vina "stop-ul":
frunze de salvie, flori de coada soricelului sau traista ciobanului (2-3 cani pe zi).
Tot in perioada aceea sa incerci sa iti fie cald in zona abdomenului, fie faci baie calda, fie iti pui o sticlă cu apă caldă. Daca poti sa faci miscare si sa incerci sa reduci consumul de sare, zahăr, alcool şi cafea.

4 răspunsuri:
| ancalazar a răspuns:

Dupa poza pari destul de micuta... uneori asa este la inceput ...incearac sa mergi la un control ...nu iti face griji ca nu te pune nimeni sa desfaci picioarele si apoi baga mainile aiurea ...doar iti face niste analize sau iti da niste calmante imi bune pentru organismul tau.Ai incercat Tador?

| annda a răspuns:

Incearca cu o compresa cu spirt sanitar in zona abdomenului pe care o tii aproximativ 20 min. Pe mine mereu ma ajuta. big grin

| Elena97M a răspuns:

Ce sa faci? Este normal. Este normal sa ai dureri de burta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai asteapta sa-ti incepi viata sexuala si apoi cu siguranta o sa se reduca durerilebatting eyelashes dar dupa aia o sa ai dureri de cap laughing