| adellyna a întrebat:

De la ce se produce cancerul de col uterin happy?

2 răspunsuri:
| ninuschcka a răspuns:

Studiile epidemiologice, clinice si de laborator, au demonstrat in timp existenta unei legaturi cauzale directe intre papilomavirusurile umane (HPV) si cancerul de col uterin in 99, 7% din cazuri. De fapt, infectia cu HPV oncogen este "cauza necesara" a cancerului de col uterin. Progresia catre cancerul de col uterin este lenta, acest tip de cancer fiind precedat de leziuni care pot fi identificate din timp la controlul ginecologic de rutina.

Exista 15 tipuri de HPV care pot determina aparitia unui cancer de col uterin, cele mai frecvente fiind tipurile 16, 18, 45, 31, 33, 52, 58, 35, 59 etc. Pe plan mondial, 70% din cazurile de cancer de col uterin au la baza infectia cu tipurile 16 si 18 de HPV.
Se pare totusi ca exista si o solutie pentru acest virus. Vaccinul descoperit s-a doveit a fi mai eficient decat au sperat certetatorii. Se poate face incepand cu varsta de 9 ani. Vaccinul este recomandat si femeilor intre 13 si 26 ani care nu au fost vaccinate sau nu au incheiat seria de vaccinari.
Efectuarea vaccinului nu implica neefectuarea controalelor ginecologice periodice si a testului Papanicolau in vederea depistarii precoce a leziunilor precanceroase sau canceroase.