| anonim_4396 a întrebat:

De la ce vine sughitul? Cum scap de el? Dau funda...

Răspuns Câştigător
| frumusik96 a răspuns:

Nu stiu de la ce vine dar stiu cum sa scapi de el. Tineti respiratia. La mine merge. Sau sa te sperii foarte rau de ceva

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Din stomac, poti sa bei si apa si zahar dar tot sughiti.

| MaeRi a răspuns:

Pai biologic gandit el este o contracţie bruscă, involuntară şi spasmodică a a musculaturii inspiratorii, în special a diafragmului, care oprește fluxul de aer și produce un sunet caracteristic.
Ca remediu temporar împotriva sughiţului se recomandă a se bea un pahat cu apă rece, aspiraţia bruscă de aer, masaj intens în regiunea cervicală, respiraţii profunde, repetate, folosirea unei bomboane sau a oţetului, tracţiunea limbii. Sughiţul cedează adesea în somn.
Sper ca te-am ajutat!^_^

| LoveMe a răspuns:

Pai sughitu apare cand razi mult, cand ti`e frig sau cand te pomeneste cineva laughing)
tine`ti respiratia 1 min sau 2batting eyelashes sau bea apa

| ascovit a răspuns:

Mai eu am vazut cum poti sa scapi de elhee hee, dar asta nu inseamna ca in viitor nu o sa mai sughitilaughing. Dar asa temporar, am vazut la op emisiune, mai exact "dr Oz" :-2 sau cum se mai scrie, ca trebuie sa bei un pahar cu apa, dar nu asa cum e bea de obicei, ci de pe partea cealaltathinking nu [rea stiu cum sa-ti explic, ia un pahar cu apa si bea cu "paralela " partii de pe care bei de obicei :-). Trebuie sa stai km aplkt putin insa are efect. Merita incercat. Succes!

| Catenstein a răspuns:

Sughiţul este un act involuntar ce apare din cauza unor iritaţii nervoase provenite din mediul aparatului digestiv. Nervii iritaţi produc contracţia muşchiului diafragm. Acest simptom apare mai frecvent după ingestia unor alimente iritante pentru stomac, ca de exemplu ardei iute, piper, băuturi alcoolice concentrate, medicamente sau după o alimentaţie abundentă

| DudaYeah a răspuns:

Cum stii, noi avem doua cai : calea pe unde se duce mancarea in stomac si calea pe unde intra aerul. atunci cand mananci cu pofta sau cand bei foarte multa apa, mancarea (in alt caz apa), se poate duce pe calea aerului, iar aerul nu mai are loc de mancare (ca sa ma exprim pe intelesul tutoror.) atunci organismul automat simte nevoiea de a da a cea bucata de mancare afara din gat. si incepi sa sughiti. de obicei sughitul se termina atunci cand bei apa, iar mancarea pana la urma se duce in stomac. de obicei sughitul te tine cateva munite bune.

| Comeandtellmesomething a răspuns:

Cand am citit intrebarea mi-a venit sa sughit :-))

| CosMy_7062 a răspuns:

Iti recomand zeama de lamaiewinking