| madalina_7744 a întrebat:

De mica am avut certuri si scandaluri in casa. Familia mea este formata din : tata, mama sora mea si eu.
El munceste si ne aduce banii in casa, dar mereu se imbata si face scandaluri...o bate pe mama mea.
Eu am 13 ani si m-am tot saturat de astea, ultima oara s-au certat din cauza bunicii mele(mama lui tata) pentru ca el tine atat de mult la ea incat se cearta cu noi foarte rau daca ii spunem ei sa taca.
Uneori simt ca o iubeste mai mult. Ultima oara a batut-o pe mama si a venit politia pentru ca mama fiind atat de suparata si nervoasa s-a dus la bunica sa o bata si a chemat politia. Cand a venit tata le=a recunoscut politistilor ce a facut mama, femeia cucare a stat 22 de ani in acelasi pat si au impartit si bune si rele. Din cauza scandalurile eu plec frumos de acasa si ma intorc seara pentru ca numai suport. Dupa atatia ani... mama tot nu vrea sa plece, m-am rugat atat de mult de ea sa ne mutam, dar ea....nu vrea sa imi dea sansa de a trait si eu in fericire si pace. E asa de mult ce poate cere un copil de 13 ani? Ea spune ca dupa toate astea nu va pleca de aici din aceasta casa. El ne scoate ochii mereu pentru ca aduce bani in casa, dar nu doar banii sunt de ajuns pentru ci si caldura familiala, nu scandalurile. Ce ziceti?

5 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Madalina,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Public22 a răspuns:

E trist, n-am cuvinte, eu la 13 ani nu aveam maturitatea ta. Nu stiu ce e de facut. vorbeste cu tatal tau, spune-i ce simti, trebuie sa inteleaga,

| Peaches a răspuns:

Impreuna cu sora ta, comunicati parintilor ca atmosfera incarcata in care cresteti nu va prieste. Rugati-i sa-si rezolve problemele cu calm, cu stapanire de sine, fara jigniri, sa gaseasca o cale de convietuire bazata pe respect.

Sper sa va ajute asta.
~Roxetta

| Z3R0H0uR a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa iti aduci toata familia la un loc si sa aveti o discutie calma. Adevarat, tatal tau aduce bani in casa, dar din cate am citit, 75% din ei ii cheltuie pe bautura.

| Skyglory95 a răspuns:

E foarte nedrept ce ti se intampla tie.cel mai trist e ca nu esti singurul copil fara copilarie.asemeni tie sunt multi copii.trebuie sa ii impui tatalui tau sa renunte la bautra. daca mama ta nu vrea sa plece are motivele ei. poate nu are unde sa mearga, iar plecarea ei de acasa sa fie un pas gresit.trebuie sa vorbesti mai mult cu ambii parinti si cu un prieten caruia sa ii poti povesti tot, ca e prea greu ca un copil de 13 ani sa fie nevoit sa vada cand tatal recurge la violenta impotriva mamei sale.cauta-ti o activitate care sa te ajute sa te descarci de stresul din casa.ia-o pe mama ta ca model de urmat in viata, cata bataie suporta numai ca voi sa aveti familia intreaga...incearca sa vorbesti si cu parintii mamei tale sau orice ruda din partea ei ca poate ii va oferi ajutor sa poata sa plece impreuna cu voi.de cele mai multe ori mamele uporta bataile in casa de teama sa nu plece si sa piarda copii in instanta neavand ce le oferi! gandeste-te de 2 ori inainte sa ii mai ceri mamei tale sa plece.