| anonim_4396 a întrebat:

De mult timp sunt fascinat de posibila calatorie in timp si am citit tot felul de articole despre acest subiect.Am aflat ca: Poti calatorii in timp, nu poti calatorii in trecut doar in viitor.Am ajuns la o teorie...Viteza gandului este mai rapida decat viteza luminii ceea ce poate face sa calatorim in viitor cu propriul gand.Deci da, se poate.Ca si la calatoria in timp trebuie sa trecem de viteza luminii deci mintea noastra sa fie focusata pe acest lucru prin meditatie (cred ca yoga).Si am mai aflat un lucru care mi se pare interesant si cu logica despre moarte.Cand suntem vii mintea noastra este constienta si cand murim sau dormim mintea trece in subconstient.De aceea cand omul "moare" vede un tunel, o lumina etc.Ce ziceti?

5 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Cand omul moare, nu mai stie nimic, pentru că și creierul moare.Nu vede nimic.

| SkandallKamataru a răspuns:

Poti "calatorii" in viitor doar dacă, creierul iti este oprit si pornit peste cateva luni/ani/sute de ani.
Viteza gandului? Dim cate stiu, semnalele electrice trimise de creier sunt de vreo 300-400km/h, iar viteza luminii este de aproximativ 300. 000km/s laughing.
Ce legătură are viitorul, cu lumina? Cum adica dacă te gândeşti in viitor esti mai rapid decat lumina? Nu inteleg.
Daca te gândeşti nu stiu, sa spunem ca dupa ce o sa vii de la magazin o sa-ti aprinzi pc-u si o sa intrii pe TPU, nu înseamnă ca ai călătorit in viitor, înseamnă ca ti-ai creat o realitate alternativa in care vrei faci chestia asta.
Gandurile despre viitor, nu au legătură cu adevărul... Alea sunt niste "lumi" sa spun asa, niste idei, niste filmulete create de mintea noastră.
Nu poti prezice viitorul.

| cyupaku a răspuns:

Prima parte perfect asa este de fapt stim de la Jules Verne care a anticipat in scrieri masina timpului si se presupune ca multe nenorociri au fost evitate mergand in timp si salvand acea situatie, de fapt au fost si filme pe aceasta tema

| Pootiș a răspuns:

Claudiu asta e om nebun prin definitie.