| AnemonaP a întrebat:

De pe ce se deruleaza filmele de la cinema?

Răspuns Câştigător
| Decicumzici a răspuns:

Astea digitale precum "Dolby digital cinema 4k" sunt derulate de pe dvd-ul original si un laptop sau un pc. Filmele vechi erau cu banda. Aia era metoda veche.

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Filmele adica asa numitele pelicule cinematografice sunt infasurate pe niste role speciale, in vederea depozitarii si a transportarii acesteia. Rola cu filmul pe ea, se introduce intr-un locas special al aparatului de proiectie. In timpul proiectarii filmului pe ecran, pelicula cinematografica se deruleaza de pe rola initiala si se infasoara pe o alta rola la inceput goala.