| anonim_4396 a întrebat:

De vreo 3 ani am cateodata(in general f rar)niste dureri puternice in zona pelviana. dintr-o data ma trege un junghi puternic si nu ma mai pot misca. simt ca parca am amortit toata.ma doare f tare.trebuie sa stau nemiscata vreo juma de ora si abia apoi ma pot misca cat de cat.sunt virgina, ciclul nu il am f regulat. in ultima vreme am niste mici dureri in partea stanga jos.ar putea fi ovarul? care ar putea fi cauza? stiu ca ar trebui sa merg la doctor...deci va rog si alte sfaturi daca puteti big grin

9 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Astfel de dureri pot aparea daca ai stat in curent, pe ceva rece sau chiar cu abdomenul gol. Daca porti bluze cu burta goala, incearca sa renunti. Pana ajungi la medic sa iti faci analizele (trebuia sa o spun si pe asta), poarta un brau in jurul mijlocului si evita sa stai pe ciment.

Bula
| Bula a răspuns:

Poate fi vreo voala, dereglare hormonala sau chiar din...lipsa vieti sexuale!
Daca primele le exclude medicul, nu-ti ramane decat sa-ti traiesti viata in plin!

| LoryM22 a răspuns:

Daca ai o vaarsta destul de mare este si normal sa ai dureri, ai ovarele umflate si trebuie sa elimini substanta aceea care se elimina la orgasm.Iti recomand sa faici un control ginecologic chiar daca esti virgina, trebuie sa specifici asta doctorului.Este posibil sa ai si o raceala la ovare, cistita, de aceea e bine sa vezi concret ce ai nu lasa sa treaca si mai rau timpul se poate agrava.

cristian
| cristian a răspuns:

Chiar vrei sa bagi in somaj doctorii?
Mergi si plange-te.
Cere-le sa-ti puna un diagnostic si sa-ti prescrie un tratament.

| madalina_7017 a răspuns:

Trebuie neaparat sa ajungi la medic

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Fuguța la medic pentru un ecograf pelvian.
În dimineața în care te duci la ecograf consumă 1 -1, 5 l lichid fără să urinezi decât după ce ai fost văzută de medic. Așa se evidențiază organele interne.
Sănătate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am 15 ani... iar la doctor nu vreau sa merg. o raceala zic eu ca nu ar putea sa fie pentru ca as avrea probleme la urinare... ceea ce nu am, bluze deasupra buricului nu port, nu stau in curent...deci ce e? ce pot sa fac?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am 15 ani.nu stau in curent, fara bluze cu burta goala.cat despre raceala nu cred ca asta e pentru ca nu am probleme la urinare. nu vreau sa merg la doctor...big grin deci ce ar putea fi?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună din nou.
Dacă nu mergi la un ecograf pelvian să vezi ce se întâmplă cu sănătatea ta, nimeni nu știe ce ai avea la o adică. Toată lumea cel mult își dă cu părerea, nici de cum nu te vindecă!
Curaj, NU DOARE ECOGRAFUL PELVIAN, este una din metodele de consultație care nu are niciun risc asupra ta.
Mergi cu o prietenă, cu mămica ta, colegă, oricine care îți face ție plăcere, pls.
Te rog mult să mergi la doctor. Sănătate.
Pa, pa.