| foreveryou a întrebat:

Am luat o nota mica la simularea de la mate (4), iar maine am meditatii si nu stiu ce scuza sa inventez. P.S.: Nu vreau sa o mint ca am luat cine stie ce nota, dar nici sa-i spun adevarul c-am luat 4, ca altfel ar fi dezamagita. Deci ce ii spun?

Răspuns Câştigător
| PuppetXD a răspuns:

Ok, pe toti ne supara matematica asta. Nici mie nu`mi place...deci, daca nu vrei sa trantesti o minciuna din aceea ce Oscar ca ai luat un 9 cu felicitari, abordeaza un alt mod de a da vestea. Cu minciuna nu ai ajunge prea departe, garantez! Poti sa spui cum a fost totul, ca te`au coplesti emotiile, ca au fost subiecte grele, ca nu stii unde ti-a fost capul. Daca ai mintii, nu ai face decat " sa-ti furi singur caciula " dupa cum e vorba romanului. E mai bine, sa-i spui adevarul ca sa lucrezi mai mult si sa reusesti sa pui la punct aceste lipsuri, ca sa iei macar o nota de trecere. Daca, nu vrei sub nicio forma sa recurgi la adevar, desii ti-as sugera sa o faci, poti doar sa amani vestea, pana gasesti o anumita scuza. Desi, in situatiile astea, ar fi cam greu. Mult succes la examen! Stiu cat de afurisita poate fi matematica, dar asta e, trebuie sa trecem mai departe. Si mie mi`e putin teama pentru examen, dar uite un pont: simularile au un grad ridicat de dificultate, fata de capacitatea in sinewinking dar spre binele tau, fi pregatit de orice happy

8 răspunsuri:
| wolder a răspuns:

Fi sincer. Spune nota reala

| Ycu a răspuns:

Spune-i ca foarte putini au luat peste 4 si au dat foarte greu ca sa va motiveze pentru bac happy.

| foreveryou explică (pentru Ycu):

Am facut simularea acolo si mi-a zis : '' hai ca nu a fost atat de greu, trebuie sa iei peste 8 '' :l

| WildDream a răspuns:

Daca te intreab ii spui nota reala, da roaga-te poate nu deschide subiectu.

| foreveryou explică (pentru WildDream):

Sigur ma va intreba :l

| AtashiNoBakaDesu a răspuns:

Spune-i adevarul! E cel mai bine
gandeste-te numai... daca ii zici ca ai luat o nota mai mare, o sa aiba impresia ca esti de nota aia, si oricum iei bacul asa ca nu trebuie sa insiste prea mult. Asa ca o sa te trezesti ca si la bac iei 4. Asta vrei? Sau mai bine ii zici nota reala, munciti mai mult si reusesti sa iei bacul

| foreveryou explică (pentru AtashiNoBakaDesu):

Nu vreau sa mint si nici sa spun adevaru iar daca aman se va prinde ca o mint :-s

| sorina34 a răspuns:

Pai ii poti explica ca simularea nu conteaza si nu se trece in catalog e doar ca sa va familiarizati cu examenul