| Lavinia20 a întrebat:

Deci am nevoie de niste sfaturi. Anul acesta am fost clasa a noua, acum am trecut a zecea. Aveam o prietena buna(Y) ca sa zic asa, chiar daca ea era mai asa adica cand gasea alta fata sa stea de abia ma mai baga in seama si toate chestiile astea. Ne cunostem de la gradinita, si eu o consideram prietena mea. La liceu a cunoscut o fata, sa zicem X, si. cica sa imprietenit foarte mult cu ea. Spun cica pentru.ca aia e o curva si o profitoare. Mai toate testele i le facea Y. Cu trecerea lunilor ele cica s-au aporpiat destul de mult. Y pe mine de abia ma baga in seama si toate astea. Iar X are ceva cu mine. si nu stiu de ce. Eu de la inceput i-am spus lui Y ca aia nu e o prietena si ca sa nu mai ste ak ea si nu m-a ascultat. La un moment dat ne-am si certat din cauza asta. Apoi peste vreo doua saptmani ne-am impacat. Y a tinut in continuare legatura cu X adica numai cu ea statea pe mine abia daca imi zicea buna. Si acum o luna vine la mine la poarta un baiat zicand ca l-am sunat eu s ane intalnim la mine. Eu eram la niste vecine si m-a chemat mama, i-am explicat depre ce este vb el mi-a zis ce a vb la telefon si eu mi-am dat seama cine este de vina pentru asta, ghiciti cine era "X" complice cu "Y". I-am spus baiatului sa se duca la "X"acasa si apoi nu stiu ce am maifacut. Seara eu m-am dus cu niste fete la o plimbare si fiindca Y era la poarta am purtat o discutie cu ea(bineinteles mai mult eu am vb). Si i-am zis ca daca mai vrea sa fie "prietena" cu mine sa scape de aia sa nu ma bage pe mine in oala lor. Si de atunci nu am mai vb ca ea. In seara asta pe messm-a intrebat daca vreau s ane impacam si am ineput sa-i tin o teorie. (nu i-am zis nici da si nici nu) dupa care la un moment dat imi zice:"Bine daca nu vrei sa te impaci mine, pa, eu ma duc sa pap" (ora:22:30). Voi ce credeti mai merita sa ma impac cu ea?thinking Vreau sa stiu si parerea altora.
P. S. am uitat sa precizez ca a zis ca ea nu prea mai vb ca aia, ca o enerveaza si pe ea si ca nu au mai vb de 2 zile
Deci ma ajutati cu un sfat?big grin
Am uitat s aspun ca mama nu ma mai lasa sa ma impac cu eastraight face

Răspuns Câştigător
| elena_2558 a răspuns:

Aici doar ne dam cu parerea si tu iei deciziile, dar eu cred ca nu ar trebui sa te impaci si iti spun si de ce. Din ce ai povestit, ea nu prea te baga in seama nici cand erati impreuna si nu venise "X", apoi tot nu te-a bagat in seama cand a venit aia si era mai rau, dupa, ai spus ca ti-a jucat si o varsa, dar apoi vine Y si iti zice ca o enerveaza aia si ca vrea sa va impacati chatterbox... cel putin mie se pare jalnic worried. Daca tu crezi altceva bine... eu mi-am dat cu parerea. Alege o decizie si sper s-o alegi pe aia corecta. Succeswinking

1 răspuns:
| Alice_2134 a răspuns:

Vorbuste cu mama ta si zii ca tu iti alegi prietenii si daca vrei sa te impaci cu Y daca asta vrei dar X a avut o influenta asupara lui Y...insa e decizia ta