| anonim_4396 a întrebat:

Deci, de curand am achizitionat un nou telefon si vreau sa am grija de bateria acestuia. Am citit pe internet pe diverse forumuri ca indicat ar fi sa-ti incarci telefonul cand bateria ajunge pe la 40% si sa-l lasi la incarcat pana la 80%. Nu stiu cum sa-l incarc... oare este adevarat acest mit cu mentinerea bateriei intre 40-80%? Se zice ca asa capeti mai multe cicluri de incarcare, deci bateria rezista mai mult...
Imi raspunde si mie cineva care se pricepe? big grin

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu pe ce forumuri ai citit tu, dar e clar ca e o minciuna! Bateria se incarca cand iti cere ea, pe la 14% si il lasi la incarcat pana la 100% asa poti avea grija de ea si sa iti ti luminozitatea scazuta, conturi si sincronizare pe of, actualizari manuale, etc. In felul asta te tine bateria mai mult si asa o protejezi. Mai ia-te tu dupa forumuri si o sa-ti strici bateria in loc sa o protejezi! De ce sa o incarci la 40% sau la 20% daca poti sta pe el normal si nu se porneste economizatorul de baterie si nici macar nu te anunta telefonul ca trebuie sa-l incarci? Si de ce sa-l lasi pana la 80% daca bateria mai are de incarcat 20%? I-a mai gandeste-te tu putin.

| Ineys a răspuns (pentru anonim_4396):

Am citit ca daca o incarci de la 5-10-15% pana la 100% acest procedeu se numeste CICLU DE INCARCARE si o baterie Litiu-Ion are un numar limitat de astfel de cicluri de incarcare, deci cu cat o incarci mai des asa, cu atat se scurteaza durata de viata a bateriei... :-s. Se zice ca e bine sa o incarci asa odata pe luna sau la 3 luni pentru calibrare. De asta... intrebam, si mie-mi vine greu sa cred.

| anonim_4396 explică (pentru Ineys):

Odata la 3 luni? rolling on the floor))) pe smartphone-urile astea nu te tine bateria nici 3 zile fara sa umbli pe ele si tu zici ca...Doamne!

| Ineys a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu nu, m-ai inteles gresit. Vroiam sa zic ca e bine sa o incarci odata la 3 luni de la 0% la 100% ( adica sa-ti lasi telefonul sa se opreasca prin epuizarea bateriei ).

4 răspunsuri:
| Marian1984 a răspuns:

Deci clar ce ai citit sunt aiureli bateria o incarci atunci cand iti cere telefonul iar daca o sa ajungi cu acea baterie sa nu te mai tina ca noua o varianta testata de mine e sa consumi bateria cu telefonul dupa iei un motoras de masinute din alea si il alimentezi de la baterie pana se opreste dupa iei un led din acela de la brichete pentru ca ea inca are curent si pui ledul acela la baterie si astepti sa se stinga si becul dupa o pui in scurt adica conectezi + cu- cu un fir si la sfarsit baga bateria la congelator undeva intre 5-10 ore o scoti o lasi la soare sa ajunga la temperatura normala si ii faci reincarcarea in telefon e aproape ca una noua