| ice_5646 a întrebat:

Deci intrebarea mea este in felul urmator sunt prea timid cu fetele de exemplu: m-au intrebat diferite fete daca am vrea sa fim impreuna dar binenteles ca nu s-a intamplat asa findaca eram prea timid ca sa le supn ca mi-ar place sau ceva de genu si nu stiu cum sa scap de chestia asta sa nu mai fiu asa am incercat sa nu mai fiu asa dar daca stiam ca o fata ma place si eu o placeam nu stiu ma pierdeam complet nu mai scoteam un sunet daca m-ati putea ajuta sa trec de chestia asta ar fi dragut mersi mult pentru cei care incercati sa ma ajutati :*

4 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Asa am si eu un amic care efectiv sar fetele pe el si nu vrea sa stea cu nicunalaughing
Cred ca cel mai bine ar fi sa vorbesti cu fetele ca si cum ai vorbi cu prietenii tai, sa te relexezi si sa nu te balbai(prea des). Subiecte de conversatie slava domnului aveti, deci ce mai astepti?
Lasa fetele sa vina la tinelaughing

| georgiana37 a răspuns:

Faza este ca eu st fata si tot timida st si uite ca mi-am facut prieten. la mine este asa ca am probleme in familie. dar acum asta depinde de traiul tau din familie si.incearca daca vr sa scapi ia'ti inima'n dinti si nu mai fi asa timid eu asa am facut si am reusit stii cum se intampla? ma intrebau profesorii coloegele/colegii ceva si eu stiam ce trebuie sa zic dar in acelasi timp nu eram sigura pe mine si de'odata ma blocam (eu am fost si o fire balbaita si era si din cauza asta) nu puteam sa mai zic nimic.

| string a răspuns:

Orice ar scrie cineva nu face nici cat o ceapa degerata daca tu nu aplici.
Hai sa o luam metodic tongue
1. ia o foaie de hartie si un creion, imagineaza-ti ca vine la tine fata X si-ti spune ca-i place de tine si vrea sa fiti prieteni. Imagineaza-ti cat de viu poti aceasta scena.
2. stai in starea aia de blocaj care apare si intreaba-te "De ce anume iti este frica?" Sa zicem ca-i spui si tu o placi si deveniti prieteni, ce anume s-ar putea intampla "rau"? Exemplu: Ti-e frica de faptul ca s-ar putea sa spui / sa faci ceva gresit intr-o zi si o sa te lase? Puneti intrebari din nou si din nou si scrie! Scrie de ce anume iti este frica, de ce fel de intamplari / situatii? Ce anume NU ai vrea sa se intample? Ce anume NU ai vrea sa se creada despre tine?
3. Presupune ca s-a intamplat situatia AIA ( aceea, evident big grin ) cea mai naspa. Uita-te ce anume te-ar deranja la maxim: ceea ce ar crede ea despre tine? Ar iesi la suprafata ceva despre tine ce nu vrei sa se vada sau nu vrei sa confrunti?
4. Dupa ce ai lista cu toate, uita-te un pic pe lista. Tot ce este acolo este ceea ce CREZI TU DESPRE TINE ca fiind adevarat, nu ce cred ceilalti. Si atata timp cat tu crezi acele lucruri despre tine o sa tot traiesti teroarea ca vei fi descoperit, se va afla ca... iar tu o sa ajungi sa ai senzatia ca ai dreptate, esti asa si asa ( adica toate judecatile pe care le ai despre tine).
5. Dupa ce clarifici ceea ce CREZI despre tine si tot ceea ce am spus mai sus, fii amabil si renunta la aceste judecati! Momentan crede-ma pe cuvant ca NU-I NIMIC ADEVARAT DIN CEEA CE CREZI TU DESPRE TINE SI NICI MACAR NU TE CUNOSTI. Toate credintele/ judecatile despre tine sunt chestii aterizate in subconstientul tau pe perioada –9luni – 4-5 ani si ainghitit tot ce ai auzit, ca pelicanul. Doar ca respectivele „adevaruri" au ajuns direct in subconstient.
Treaba ta ce inventezi ca sa-ti convingi mintea sa renunte la judecati big grin Poti dansa in jurul mesei ca samanii sau alegeti melodii care te impresioneaza, asculta-le si descarca toata emotiile declansate de acele melodii ( este un soi de curatare emotionala, asculti o melodie si lasi emotiile sa curga... exact ca atunci cand vomiti tongue ). Sau tai fiecare judecata de pe hartie, fiind cu mintea foarte clara ca renunti la ceea ce a debitat mintea ta despre tine. Sau orice altceva inventezi tu.
6. Reinventeaza-te! Acorda-ti sansa sa te descoperi pe tine. Si daca judecatile vechi revin, comunica-le pur si simplu. Du-te la fata care-ti place si spune-i textual „ sunt timid dar las la o parte asta si vreau sa-ti spun ca-mi place de tine, as vrea sa fim prieteni, habar nu am daca o sa iasa ceva, dar tu esti persoana cu care vreau sa-mi petrec timpul de acum incolo. Cat o sa ne tina o sa ne tina. Si daca ma vezi ca nu vorbesc, iar ma apuca timiditatea, nu te supara, doar lasa-mi un pic de timp si poti conta ca ma adun si spun ce am de spus".
Imagineaza-te pe tine purtand un astfel de dialog. Imagineaza-te din nou si din nou pana cand ai emotia, sentimentul ca TU esti acea persoana capabila sa spuna tot ce simte, fara frica.
Vor fi unele persoane care te vor judeca si toca in fel si chip? Daaaa… este joaca preferata a umanitatii. Conteaza? NU. Conteaza cine esti tu pentru tine!
Si daca te apuci sa experimentezi toate astea, impartaseste rezultatele cu cine vrei tu. Dar da-mi si mie de stire, ok?

| candy_5543 a răspuns:

Pai faty curaj si intreaba u o fata daca vrea sa fie cu u.vezi c reactye are, apoi incearca s reactionezi si u ca ea, mai normal, ca doar nu se sfarseste lumea.si eu am fost timida, prietenii mei m-au ajutat sa trec peste asta, si acum sunt cea mai curajoasa din gasca! si, fa-ti o parere mai buna despre tine, pentru ca sigur acum nu o ai!winking